آموزش رانندگان اسنپ

صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ

برد برد

نحوه محاسبه کمسیون اسنپ یکی از دغدغه های همیشگی کاربران راننده و حتی مسافران است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم به این سؤال همیشگی که اسنپ چند درصد کمیسیون می‌گیرد پاسخی شفاف و کامل دهیم. اگر برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که کمیسیون و کرایه اسنپ چگونه محاسبه می‌شود در این مطلب همراه ما باشید و با صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ کاملاً آشنا شوید.

درصد کمیسیون اسنپ در تهران و شهرستان‌ها

درصد کمیسیون اسنپ در استان‌های تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، ۱۵٪ است. کاربران راننده در سایر استان‌ها ۲۰٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

درصد کمیسیون اسنپ، باتوجه‌به استان محل فعالیت، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

مقایسه کمیسیون اسنپ با سایر شرکت‌های تاکسی اینترنتی در جهان

شرکت اوبر (Uber) و شرکت (Lyft) دو شرکت بزرگ تاکسی اینترنتی در جهان هستند که سهم بزرگی در جابه‌جایی مسافران در سراسر جهان برعهده دارند. رانندگان هر دو شرکت اوبر و لیفت ۲۵٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد درصد کمیسیون اسنپ در برخی کلان‌شهرها ۱۵٪ و در سایر شهرها ۲۰٪ است. لازم به ذکر است کاربران راننده به‌صورت دوره‌ای طرح‌های تشویقی دریافت می‌کنند که با استفاده از این طرح‌ها کمیسیون پرداختی عملاً به کمتر از مقادیر گفته شده و به زیر ۱۰٪ می‌رسد که اختلاف زیادی با شرکت‌های مطرح تاکسی اینترنتی جهان دارد.


طرح‌های معافیت از کمیسیون راننده اسنپ

حمایت از کاربران راننده و ایجاد انگیزه‌ برای افزایش فعالیت، یکی از تلاش‌های همیشگی اسنپ است. طرح‌های تشویقی و معافیت دائمی و دوره‌ای از پرداخت حق کمیسیون بخشی از فعالیت‌های اسنپ در این رابطه است.

معافیت دائمی گروه‌های خاص

اسنپ در راستای مسئولیت اجتماعی خود همواره تلاش کرده تا از گروه‌های مختلف جامعه حمایت کند، از ابتدای فعالیت اسنپ تاکنون خانواده‌های شهدا، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت و جانبازان از پرداخت کمیسیون اسنپ معاف هستند.

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۸ هزار کاربر راننده اسنپ، معاف از پرداخت حق کمیسیون بودند که مجموع ارزش معافیت از کمیسیون آن‌ها معادل ۶۲ میلیارد تومان بود. 

معافیت دوره‌ای

علاوه بر معافیت دائمی برخی گروه‌های خاص، طرح‌های دوره‌ای معافیت از کمیسیون اسنپ هم اجرا شده است و تاکنون اقشار مختلف جامعه از جمله زنان سرپرست خانوار، بیماران هموفیلی و تالاسمی … نیز از پرداخت کمیسیون معاف شده‌اند.

سفرهای خنک اسنپی

اسنپ برای قدردانی از نحوه عملکرد کاربران حرفه‌ای راننده در روزهای گرم سال، به‌ازای بازخوردهای مثبتی که از مسافران دریافت می کنند، طرح تشویقی معافیت از پرداخت بخشی از کمیسیون را اجرا می‌کند.

اسنپ با صرف‌نظر از حق کمیسیون، تلاش کرده است در تمام روزهای سخت در کنار مردم باشد.

مسئولیت‌های اجتماعی اسنپ

اسنپ همواره تلاش می‌کند در راستای مسئولیت اجتماعی خود، در روزهای شادی و غم با حضور مفید و مؤثر، کنار مردم باشد. از همین رو شاهدیم که در شرایط بحرانی مانند حادثه متروپل آبادان، وقوع سیل در یزد و وقوع زلزله در شهرهای خوی و سلماس از همان ساعات ابتدایی، برای تسهیل رفت‌وآمد در این شهرها و کنترل بهتر بحران، کاربران راننده را از پرداخت حق کمیسیون اسنپ معاف کرد تا به‌نوبهٔ خود در روزهای سخت همراه مردم باشد.

همچنین اسنپ بارها در رویدادهای مختلفی نظیر نمایشگاه کتاب، تلکام، پارک علم و فناوری پردیس و … برای کمک به برگزاری بهتر رویداد و رفت‌و‌آمد راحت‌تر افراد از مبلغ کمیسیون خود صرف‌نظر کرده است.

در باشگاه رانندگان اسنپ انواع تسهیلات خودرویی، رفاهی و درمانی ارائه می شوند.

خدمات باشگاه رانندگان در مقابل کمیسیون دریافتی از کاربران راننده

 رفاه حال کاربران راننده و خانواده‌های آنها برای اسنپ اولویت بالایی دارد. به همین دلیل باشگاه رانندگان اسنپ همواره تلاش می‌کند با ارائه خدمات و تسهیلات متنوع، پاسخگوی نیازهای اساسی کاربران راننده باشد.

باشگاه رانندگان برای همراهی با کاربران راننده اسنپ و اسنپ‌باکس شکل‌گرفته و علاوه بر ارائه تسهیلات خودرویی (اتوسرویس، روغن، لاستیک، CNG، لوازم‌یدکی، کارواش، باتری، تعمیرگاه، معاینه فنی)، خدمات درمانی (پزشک، دندان‌پزشک، آزمایشگاه و کلینیک‌های درمانی) و خدمات رفاهی (پوشاک، لوازم‌خانگی، موبایل و لوازم جانبی)، آموزش‌های ویژه کاربران راننده و موتورسوار، اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مهم، برگزاری مسابقات ویژه کاربران راننده با جوایز نفیس و … را نیز بر عهده دارد.

 قیمت‌گذاری کرایه اسنپ بر اساس «مسافت بین مبدأ و مقصد» و «زمان تقریبی سفر» و به‌صورت هوشمند انجام می‌شود و عرضه و تقاضا هم نقش مهمی در کرایه هر کیلومتر اسنپ دارد.
 به‌عنوان‌مثال در ساعات اوج ترافیک، درخواست سفر در برخی مسیرها بیشتر می‌شود و به دنبال آن مدت‌زمان سفر هم افزایش می‌یابد. افزایش تعداد مسافر و زمان انجام سفر موجب می‌شود تعداد کاربران راننده آزاد برای قبول درخواست‌های سفر کمتر شود. در نتیجه هزینه سفر اسنپی افزایش می‌یابد.

 علاوه بر ترافیک در شرایط بارش باران و برف یا در مسیرهایی که در طرح ترافیک قرار دارد به دلیل عدم توازن بین عرضه و تقاضا تعداد درخواست‌های سفر از تعداد کاربران راننده پیشی می‌گیرد و باعث افزایش هزینه سفر اسنپی می‌شود.

 گاهی شرایطی پیش می‌آید که کرایه اسنپ کمتر از کرایه روزهای عادی است. مثلاً در ساعت‌های خلوت و کم رفت‌وآمد و برخی روزهای تعطیل میزان درخواست‌های سفر کم می‌شود و تعداد کاربران راننده آزاد از تعداد مسافران بیشتر شده و در نتیجه قیمت سفر اسنپی کمتر از روزهای عادی محاسبه می‌شود.

نحوه مشاهده میزان کمیسیون کسرشده و درآمد خالص سفر

در قسمت گزارش‌های سفر در اپلیکیشن کاربران راننده، امکان مشاهده میزان «خالص دریافتی هزینه سفر» فراهم شده است. توجه داشته باشید در هر صورت، چه مسافر هزینه سفر را نقدی به شما بپردازد چه آن را اعتباری پرداخت کند، با مراجعه به این بخش می‌توانید مبلغ خالص دریافتی هر سفر را مشاهده کنید.

نحوه افزایش درآمد در اسنپ

درآمد بالا در اسنپ از یک فرمول ساده پیروی می‌کند. رانندگان اسنپ با قبول سفرهای بیشتر، درآمد بهتری هم به دست می‌آورند. کاربران راننده‌ای که قبول سفر بیشتری داشته باشند و برای پذیرش درخواست‌های سفر تعلل نمی‌کنند، در اولویت اول ارسال درخواست قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ موضوعی است که هم برای کاربران راننده و هم مسافران جالب است و نسبت به آن کنجکاو هستند. در این مطلب سعی کردیم درباره کمیسیون، نحوه محاسبه کرایه اسنپ، طرح‌های معافیت از کمیسیون و خدمات باشگاه رانندگان در قبال دریافت کمیسیون، توضیح کاملی ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب به سؤال همیشگی «کمیسیون اسنپ چقدر است» پاسخ داده باشیم.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (35 دیدگاه)

 1. سلام خدا قوت بنده جزوه طبقه ضعیف هستم وخرج خانواده ومادر ازاین راه میدم مستاجر وکمبود خون وکار دیگر جزو این کار ندارم خواهشن کمسیون سفر تخفیف بدهید.ممنون همایون محبی

 2. بادرود من سرپرست هستم با توجه ب اینکه ذکر شده ازخانمهای سرپرست کمسیون کسر نمیشه ولی چطور از من کسر میشه

 3. با سلام
  با توجه به اینکه کرایه تاکسی های درون شهری امسال ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده
  لطفا بفرمایید کرایه اسنپ چه مقدار افزایش خواهد یافت؟

 4. سلام چندروزپیش تصادفی سه سفر خودراچک کردم دیدم ۲۰درصد کم شده یکی ازسفرها عددی نزدیک ۲۰ درصد علیرغم اینکه پیغام گذاشتم نتیجه نگرفتم

 5. باسلام در باره نحوه قیمت گذاری کلی مطالب گذاشتین در صورت امکان ماخذعددریالی که برای محاسبه در نظرگرفته می شود بیان شودواقعا قیمت های پایینی درنظر میگیردکه اصلا قابل صرفه نیست بادرنظرگرفتن تورم موجودوافزایش قیمت ها ولوازم یدکی وغیره
  با سپاس از همکاران اداری ورانندگی که تلاش می نمایند وسال نو مبارک باشد

 6. سلام محمود باقرزاده هستم جانباز 5درصد هستم نمی دونم چطور جانبازی را ثبت کنم باتشکر

 7. باسلام.بنده جانبازوایثارگردفاع مقدسم درخصوص عدم پرداخت کمیسیون چه اقدامی لازم است انجام دهم.تشکر

 8. سلام
  آقا به جانبازان و خانواده شهدا که همه جا میرسند
  منی که ۴۷ سالمه خونه اجاره ای ماشین قصدی و با یه مادر پیر که ازدواج هم نکردم اگه واقعا کمک میکنین به آدمای امثال من کمک کنید درصد کمتر بگیرین
  من ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ اسنپ فود میبردم تصادف کردم بعد به اسنپ زنگ زدم که تصادف کردم اگه امکان داره یه وامی بدین ماشین درست کنم چک و اینا هر چی خواستین میدم یجوری بهم جواب دادن از گفته خود پشیمون شدم…

 9. بد نیست برا شغل دوم خوبه کمک خرجه خرج خود ماشین در میاره سه تا چرخو خود ماشین خرج داره یه چرخشم کمیسون وخودمون

 10. سلام، خوشحالم به خانواده اسنپ تعلق گرفتم،

  بنده جانباز دوران دفاع مقدس هستم ،
  بفرماییدچگونه بایدازمعافی کمیسیون استفاده ببرم،

  آرزو شادکامی برای همه، وخصوصآ کارگردان های اسنپ

 11. سلام من سوالی داشتم درموردمعافیت پرداخت کمیسیون برای جانبازان هم اعمال میشود

 12. شمارو به قرآن قسم میدم کرایه‌ای رو افزایش بدید نمیاره به خدا آخه ما رانندها گناه داریم به خدا

 13. سلام بنده بیماری خاص دارم چطور معاف ا کمیسیون میشم ممنون اگه راهنمایی کنید
  دعاتون میکنم ممنون

 14. سلام بنده بیماری خاص دارم چطور معاف ا کمیسیون میشم ممنون اگه راهنمایی کنید

 15. سلام و خسته نباشید خدمت پشتیبانی اسنب من بیماری خاص دارم چطور از پرداخت کمیسیون معاف میشم؟؟

 16. باسلام به همگی اعضا زحمت کش ناوگان اسنپ حرف درد زیادولی خلاصه شده عرض دارم که خیلی وقت بودانگیزه پیوستن به اسنپ داشتم طی این چندماه که باشماعزیزان همکاری دارم واقعا دخل باخرج جوردرنمیادوفقط ماشین دائمادرحرکت غیرازخستگی پدرماشین توخیلی آزمایشها که ناهمواره درمیاد درصددبودم شغل همیشگی باشه امابنظرمن اسنپ به اعنوان شغل دوم بدنیست چون واقعابااین شرایط گرانی تبرم اقتصادی ماشین بخوابانید به صرفه تره تااینکه باارائه ناچیز مدام داخل اسنپ باشی گزینه جالبی نبوده همین خاطر من بیخود برادرانه ناچیز بیخیال اسنپ شدم

 17. من در قم فعالیت دارم ولی بارها توجه کرده‌ام که ۲۰ درصد کمیسیون کسر میشه! ولی خودتون گفتید ۱۵درصد؟؟! میشه توضیح بدید

 18. بنده مبلغ 382000بدهکار شدم هرکاری میکنم
  پرداخت کنم نمیشه اوپاتورشما هم چون بدهکارم
  لال شده خوب چطوری باید پرداخت کرد

 19. سلام خسته نباشیدمن قبلادرجمع شمابودم به دلایلی دوربودم ارناوگان وامروزپیوستم به جمع دوستان متشکرم بابت کمسیون وبعضی مسایل به دردبخوری که بامادرمیان گذاشتیدمتشکرازمدیریت وتمام ناجیان این ناوگان بزرگ کشوری امیدوارم در کنارهم برای مردمان سرزمینمان آسایش وارامش و راحتی فراهم آوریم.

 20. باعرض سلام من برادر شهید محمد رضا گلشن وبرادرجانبازمحمدتقی هستم

 21. سلام…
  ولی درصد دریافت کمیسیونتون چرا اینقدررر عجیبه؟!!!
  شما از کلانشهرها مثلا مثل تهران که کمترین کرایه‌ش زیر هشتاد هزار تومان نداره و بیشتر کرایه‌هاش بالای ۱۵۰هزار تومانه ۱۵٪ کمیسیون میگیرید!ولی از شهرستانای کوچیکتر مثلا مثل شهر قزوین که هنوز کرایه ۱۲۰۰۰تومنی به وفور توش وجود داره دارید ۲۰٪ حق کمیسیون میگیرید؟!
  خب درآمد تو کلانشهرهایی مثل تهران و اصفهان و تبریز کجا که ۱۵٪ کمیسیون میدن و درآمد تو شهرستان‌های کوچکتر مثل قزوین،زنجان،اردبیل و خیلییی از شهرهای دیگه که درآمد بسیار کمتری دارن کجا که ۲۰٪ دارید ازشون حق کمیسیون میگیرید!!!
  به نظر خودتون این حق کمیسیون دقیقا نباید برعکس باشه و کلانشهرها که درآمد خیلی خیلی بیشتری دارن ۲۰٪ و شهرستانای کوچکتر که درآمد خیلییی کمتری دارن ۱۵٪ بدن؟!!!
  اصلا چرا همه جای کشور رو ۱۵٪ نمیکنید؟!!!
  لطفا کامنتمو مطالعه کنید و تجدیدنظر کنید در دریافت کمیسیون…

 22. سلام
  اول قبول سفرمبلغ راتعیین میکنید
  درپایان سفرچندهزارتومن کمترمینویسید. علتش چیه

 23. سلام وقت بخیر…بنده تحت درمان هستم و دارم شیمی درمانی میکنم بدلیل سرطان ریه ازنوع بدخیم…بنده در اسفند 1401عمل سر انجام دادم بخاطر اینکه تومور ازریه انتقال پیدا کرد به سرم..عمل خوب بود ولی ریه نمیشه دست زد چون غده بزرگ هس با شیمی درمانی کنترل کردن دکترا..ممنون میشم راهنماییم کنید برای معاف ازکمسیون بشم

 24. کرایه اسنپ باکس ( وانت) بسیار کم است . الان در شهرها وانت زیر ۱۵۰ تومان ترمز نمی‌زند . اما در اسنپ بار قیمت حدود ۸۰ تومن است .

 25. ,سلام خسته نباشید بخاطر پایین بودن کرایه‌ ها من نمیتونم فعالیت کنم چون واقعآ کرایه‌ هاش پایین هست

 26. با سلام لطفا آموزش ها و مطالب با دقت خوانده شود چرا که برای کسب تجربه و مچ شدن با سیستم اسنپ به ما کمک بسیاری میکنه با تشکر

 27. با سلام نیما فراهانی هستم اسنپ شغل خوبی هست
  لطفا فقط برای مواجه نشدن با هر مشکلی باید ثبت تیکت انجام شود باتشکر از همگی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا