آموزش رانندگان اسنپ

صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ

نحوه محاسبه کمسیون اسنپ یکی از دغدغه های همیشگی کاربران راننده و حتی مسافران است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم به این سؤال همیشگی که اسنپ چند درصد کمیسیون می‌گیرد پاسخی شفاف و کامل دهیم. اگر برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که کمیسیون و کرایه اسنپ چگونه محاسبه می‌شود در این مطلب همراه ما باشید و با صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ کاملاً آشنا شوید.

درصد کمیسیون اسنپ در تهران و شهرستان‌ها

درصد کمیسیون اسنپ در استان‌های تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قم و آذربایجان شرقی ۱۵٪ است. کاربران راننده در سایر استان‌ها ۲۰٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

درصد کمیسیون اسنپ، باتوجه‌به استان محل فعالیت، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

مقایسه کمیسیون اسنپ با سایر شرکت‌های تاکسی اینترنتی در جهان

شرکت اوبر (Uber) و شرکت (Lyft) دو شرکت بزرگ تاکسی اینترنتی در جهان هستند که سهم بزرگی در جابه‌جایی مسافران در سراسر جهان برعهده دارند. رانندگان هر دو شرکت اوبر و لیفت ۲۵٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد درصد کمیسیون اسنپ در برخی کلان‌شهرها ۱۵٪ و در سایر شهرها ۲۰٪ است. لازم به ذکر است کاربران راننده به‌صورت دوره‌ای طرح‌های تشویقی دریافت می‌کنند که با استفاده از این طرح‌ها کمیسیون پرداختی عملاً به کمتر از مقادیر گفته شده و به زیر ۱۰٪ می‌رسد که اختلاف زیادی با شرکت‌های مطرح تاکسی اینترنتی جهان دارد.


طرح‌های معافیت از کمیسیون راننده اسنپ

حمایت از کاربران راننده و ایجاد انگیزه‌ برای افزایش فعالیت، یکی از تلاش‌های همیشگی اسنپ است. طرح‌های تشویقی و معافیت دائمی و دوره‌ای از پرداخت حق کمیسیون بخشی از فعالیت‌های اسنپ در این رابطه است.

معافیت دائمی گروه‌های خاص

اسنپ در راستای مسئولیت اجتماعی خود همواره تلاش کرده تا از گروه‌های مختلف جامعه حمایت کند، از ابتدای فعالیت اسنپ تاکنون خانواده‌های شهدا، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت و جانبازان از پرداخت کمیسیون اسنپ معاف هستند.

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۸ هزار کاربر راننده اسنپ، معاف از پرداخت حق کمیسیون بودند که مجموع ارزش معافیت از کمیسیون آن‌ها معادل ۶۲ میلیارد تومان بود. 

معافیت دوره‌ای

علاوه بر معافیت دائمی برخی گروه‌های خاص، طرح‌های دوره‌ای معافیت از کمیسیون اسنپ هم اجرا شده است و تاکنون اقشار مختلف جامعه از جمله زنان سرپرست خانوار، بیماران هموفیلی و … را نیز از پرداخت کمیسیون معاف شده‌اند.

سفرهای خنک اسنپی

اسنپ برای قدردانی از نحوه عملکرد کاربران حرفه‌ای راننده در روزهای گرم سال، به‌ازای بازخوردهای مثبتی که از مسافران دریافت می کنند، طرح تشویقی معافیت از پرداخت بخشی از کمیسیون را اجرا می‌کند.

اسنپ با صرف‌نظر از حق کمیسیون، تلاش کرده است در تمام روزهای سخت در کنار مردم باشد.

مسئولیت‌های اجتماعی اسنپ

اسنپ همواره تلاش می‌کند در راستای مسئولیت اجتماعی خود، در روزهای شادی و غم با حضور مفید و مؤثر، کنار مردم باشد. از همین رو شاهدیم که در شرایط بحرانی مانند حادثه متروپل آبادان، وقوع سیل در یزد و وقوع زلزله در شهرهای خوی و سلماس از همان ساعات ابتدایی، برای تسهیل رفت‌وآمد در این شهرها و کنترل بهتر بحران، کاربران راننده را از پرداخت حق کمیسیون اسنپ معاف کرد تا به‌نوبهٔ خود در روزهای سخت همراه مردم باشد.

همچنین اسنپ بارها در رویدادهای مختلفی نظیر نمایشگاه کتاب، تلکام، پارک علم و فناوری پردیس و … برای کمک به برگزاری بهتر رویداد و رفت‌و‌آمد راحت‌تر افراد از مبلغ کمیسیون خود صرف‌نظر کرده است.

در باشگاه رانندگان اسنپ انواع تسهیلات خودرویی، رفاهی و درمانی ارائه می شوند.

خدمات باشگاه رانندگان در مقابل کمیسیون دریافتی از کاربران راننده

 رفاه حال کاربران راننده و خانواده‌های آنها برای اسنپ اولویت بالایی دارد. به همین دلیل باشگاه رانندگان اسنپ همواره تلاش می‌کند با ارائه خدمات و تسهیلات متنوع، پاسخگوی نیازهای اساسی کاربران راننده باشد.

باشگاه رانندگان برای همراهی با کاربران راننده اسنپ و اسنپ‌باکس شکل‌گرفته و علاوه بر ارائه تسهیلات خودرویی (اتوسرویس، روغن، لاستیک، CNG، لوازم‌یدکی، کارواش، باتری، تعمیرگاه، معاینه فنی)، خدمات درمانی (پزشک، دندان‌پزشک، آزمایشگاه و کلینیک‌های درمانی) و خدمات رفاهی (پوشاک، لوازم‌خانگی، موبایل و لوازم جانبی)، آموزش‌های ویژه کاربران راننده و موتورسوار، اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مهم، برگزاری مسابقات ویژه کاربران راننده با جوایز نفیس و … را نیز بر عهده دارد.

 قیمت‌گذاری کرایه اسنپ بر اساس «مسافت بین مبدأ و مقصد» و «زمان تقریبی سفر» و به‌صورت هوشمند انجام می‌شود و عرضه و تقاضا هم نقش مهمی در کرایه هر کیلومتر اسنپ دارد.
 به‌عنوان‌مثال در ساعات اوج ترافیک، درخواست سفر در برخی مسیرها بیشتر می‌شود و به دنبال آن مدت‌زمان سفر هم افزایش می‌یابد. افزایش تعداد مسافر و زمان انجام سفر موجب می‌شود تعداد کاربران راننده آزاد برای قبول درخواست‌های سفر کمتر شود. در نتیجه هزینه سفر اسنپی افزایش می‌یابد.

 علاوه بر ترافیک در شرایط بارش باران و برف یا در مسیرهایی که در طرح ترافیک قرار دارد به دلیل عدم توازن بین عرضه و تقاضا تعداد درخواست‌های سفر از تعداد کاربران راننده پیشی می‌گیرد و باعث افزایش هزینه سفر اسنپی می‌شود.

 گاهی شرایطی پیش می‌آید که کرایه اسنپ کمتر از کرایه روزهای عادی است. مثلاً در ساعت‌های خلوت و کم رفت‌وآمد و برخی روزهای تعطیل میزان درخواست‌های سفر کم می‌شود و تعداد کاربران راننده آزاد از تعداد مسافران بیشتر شده و در نتیجه قیمت سفر اسنپی کمتر از روزهای عادی محاسبه می‌شود.

نحوه مشاهده میزان کمیسیون کسرشده و درآمد خالص سفر

در قسمت گزارش‌های سفر در اپلیکیشن کاربران راننده، امکان مشاهده میزان «خالص دریافتی هزینه سفر» فراهم شده است. توجه داشته باشید در هر صورت، چه مسافر هزینه سفر را نقدی به شما بپردازد چه آن را اعتباری پرداخت کند، با مراجعه به این بخش می‌توانید مبلغ خالص دریافتی هر سفر را مشاهده کنید.

نحوه افزایش درآمد در اسنپ

درآمد بالا در اسنپ از یک فرمول ساده پیروی می‌کند. رانندگان اسنپ با قبول سفرهای بیشتر، درآمد بهتری هم به دست می‌آورند. کاربران راننده‌ای که قبول سفر بیشتری داشته باشند و برای پذیرش درخواست‌های سفر تعلل نمی‌کنند، در اولویت اول ارسال درخواست قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ موضوعی است که هم برای کاربران راننده و هم مسافران جالب است و نسبت به آن کنجکاو هستند. در این مطلب سعی کردیم درباره کمیسیون، نحوه محاسبه کرایه اسنپ، طرح‌های معافیت از کمیسیون و خدمات باشگاه رانندگان در قبال دریافت کمیسیون، توضیح کاملی ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب به سؤال همیشگی «کمیسیون اسنپ چقدر است» پاسخ داده باشیم.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (6 دیدگاه)

  1. سلام بنده بیماری خاص دارم چطور معاف ا کمیسیون میشم ممنون اگه راهنمایی کنید

  2. ,سلام خسته نباشید بخاطر پایین بودن کرایه‌ ها من نمیتونم فعالیت کنم چون واقعآ کرایه‌ هاش پایین هست

  3. با سلام لطفا آموزش ها و مطالب با دقت خوانده شود چرا که برای کسب تجربه و مچ شدن با سیستم اسنپ به ما کمک بسیاری میکنه با تشکر

  4. با سلام نیما فراهانی هستم اسنپ شغل خوبی هست
    لطفا فقط برای مواجه نشدن با هر مشکلی باید ثبت تیکت انجام شود باتشکر از همگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا