آموزش رانندگان اسنپ

۱۰ نکته که هنگام رانندگی باید از آنها دوری کنیم.

رانندگی کار پر استرسی است که به تنهایی می‌تواند باعث خستگی فکری و جسمی شود، حال اگر رفتارهای پرخطر هم به آن اضافه شود، باید منتظر اتفاقات ناخوشایندی باشیم. پشت فرمان خودرو مجاز به انجام کار دیگری غیر از رانندگی نیستید و در قبال جان سرنشینان خودرو، عابرین پیاده، سایر رانندگان و در برابر قوانین راهنمایی و رانندگی مسئولید.

رانندگی خوب نیازمند تمرکز، سرعت عمل و تصمیم‌گیری فوری است و هر کاری باعث شود حواس راننده پرت شود می‌تواند باعث حوادث جبران ناپذیری شود. رعایت برخی نکات کمک می‌کند هنگام رانندگی تمرکز بیشتری داشته باشیم. اگر از آن دست رانندگانی هستید که هنگام رانندگی موهایتان را شانه می‌زنید، میوه پوست می‌گیرید، چک پاس می‌کنید و… این مطلب مخصوص شماست!

صحبت کردن با موبایل هنگام رانندگی
صحبت با موبایل، زمان عکس‌العمل راننده را از ۰.۵ به ۱.۵ ثانیه افزایش می‌دهد

صحبت کردن با تلفن همراه

تلفن همراه در رأس عوامل حواس پرتی هنگام رانندگی است. وقتی با تلفن صحبت می‌کنید دائم دنبال کلمات مناسب برای جواب دادن می‌گردید و دیگر نمی‌توانید روی رانندگی تمرکز کنید. حالا فرض کنید یک خبر هیجان‌انگیز یا خدایی نکرده خبری بد هم دریافت کنید. احساسات شما کاملا درگیر می‌شود و کنترل وسیله نقلیه از دستتان خارج خواهد شد.

اگر قصد دارید حتما جواب تلفن را بدهید باید خودرو را در محل مناسبی پارک کنید و بعد از اتمام مکالمه به سفر خود ادامه دهید. یادتان باشد هیچ خبری اینقدر مهم نیست که ارزش به خطر افتادن جان شما و سرنشینان را داشته باشد.

هنگام رانندگی از خودرون و آشامیدن پرهیز کنید
طبق ماده 180 آیین‌نامه راهنمايي و رانندگي، خوردن و آشامیدن حین رانندگی ممنوع است

خوردن و آشامیدن

شاید به نظر برسد خوردن و آشامیدن هنگام رانندگی عادی است اما لازم است بدانید این کار از نظر قوانین رانندگی ممنوع است. وقتی درحال رانندگی هستید و بخشی از حواس خود را درگیر پوست کندن میوه و گاز زدن ساندویچ و حتی خوردن چای می‌کنید دیگر نمی‌توانید کاملا مسلط باشید. وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد نیاز به عکس‌العمل سریع دارید حالا اگر یک دستتان به ساندویچ بند باشد دیگر توقع واکنش به‌موقع نداشته باشید.

توجه نکردن به شرایط فنی خودرو

صدای تق‌تق موتور و جیرجیر لاستیک‌ها یکی از مهمترین مواردی است که باعث بهم‌خوردن تمرکز هر راننده‌ای می‌شود. اگر قبل از شروع حرکت خودروتان را به لحاظ فنی چک کنید و از تنظیم بودن باد تایرها و سطح مایعات خودرو و سایر قسمت‌ها مطمئن شوید هنگام رانندگی درگیر مشکلات خودرو نمی‌شوید و تمرکزتان بهم نمی‌خورد.

سیگار کشیدن


همه ما از اثرات مخرب سیگار باخبریم. عوارض سیگار طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات جسمی را در برمی‌گیرد. سیگار کشیدن هنگام رانندگی علاوه بر همه این مشکلات، امکان عکس‌العمل فوری و به موقع را از راننده می‌گیرد. همیشه سعی کنید فرمان را دو دستی بگیرید تا هنگام بروز حادثه، بتوانید خودرو را کنترل کنید.

گشت‌ و‌ گذار در شبکه‌های اجتماعی

باور کنید اگر پست جدید دوستتان در اینستاگرام را دیرتر لایک کنید اتفاقی نمی‌افتد. کاهش تمرکز یکی از مهم‌ترین تاثیرات شبکه های اجتماعی است.استفاده بیش از اندازه و بدون برنامه‌ریزی، مدام ذهنتان را درگیر اخبار گوناگون از اشخاص و کانال‌های متفرقه می‌کند و در این شرایط مدیریت ذهن کار بسیار دشواری خواهد بود. هنگام رانندگی بطور کامل از شبکه های اجتماعی دوری کنید تا امنیت خود و سرنشینانتان کامل حفظ شود.

مصرف داروهای خواب‌آور پیش از رانندگی

برخی داروها مثل بعضی مسکن‌ها یا داروهای اعصاب، خاصیت خواب‌آوری دارند و باعث پایین آمدن سطح هوشیاری می‌شوند. اگر قبل از شروع رانندگی دارویی مصرف می‌کنید حتما بروشور آن را بخوانید و از عوارض دارو مطلع شوید. در دستورالعمل تمام دارو‌های خواب‌آور این مطلب ذکر شده که بعد از مصرف این دارو رانندگی نکنید. اگر شغلتان رانندگی است و پزشک هم برایتان دارویی تجویز کرده که حتما باید مصرف کنید، این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید که دارویی برای شما تجویز کند که عوارض خواب‌آلودگی نداشته باشد.

سردرگمی در مسیریابی

قبل از حرکت، مسیرتان را مشخص کنید و از مسیریاب‌هایی استفاده کنید که راهنمای سخنگو دارند تا مجبور نشوید هم برانید و هم نقشه بخوانید. اگر هنگام حرکت نیاز شد دوباره نقشه را بررسی کنید در محل مناسبی توقف کرده و مسیر را مرور کنید.

قراردادن وسایل روی داشبورد خودرو
سُر خوردن وسایل روی داشبورد خودرو، مهمترین عامل حواس‌پرتی است

رها کردن اشیا روی داشبورد

قبل از شروع رانندگی، مطمئن شوید که وسایل داخل خودرو در جای خودشان قرار گرفته‌اند و حین رانندگی جابه‌جا نمی‌شوند. بسیاری اوقات پیش می‌آید که هنگام رانندگی وسیله‌ای مثل بطری آب، کیف، خوراکی یا وسایل داخل داشبورد، دائم حرکت می‌کنند یا زیر پای راننده می‌افتند و حواس او را پرت می‌کنند. برای جلوگیری از این وضعیت هرچیزی را در جای خود محکم کنید. یکی از این وسایل که معمولا مشکل ایجاد می‌کند موبایل است. پیش از شروع حرکت موبایلتان را در جای امنی ثابت نگه‌دارید که به راحتی تکان نخورد.

دنبال آلبوم موسیقی گشتن


 گوش کردن به موسیقی هنگام رانندگی بسیار لذت‌بخش است اما اگر عادت دارید هنگام رانندگی دنبال لیست موسیقی مورد علاقه‌تان بگردید یا درگیر پیدا کردن موج رادیوی مورد نظرتان می‌شوید، قطعا حواس شما پرت ‌خواهد شد. در ابتدای مسیر موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و سپس حرکت کنید تا در امنیت از موسیقی لذت ببرید.

شوخی کردن با سایر سرنشینان


صحبت کردن با سرنشینان هنگام رانندگی خستگی را برطرف می‌کند و راه کوتاه‌تر به نظر می‌رسد اما اگر این صحبت و یا شوخی از حد خود خارج شود و حالت مزاحمت به‌خود بگیرد ممکن است باعث معذب‌شدن سایرین شود. در این مورد تعادل را رعایت کنید.

تمرکز در رانندگی و واکنش به‌موقع در برابر اتفاقات یکی از مهمترین مهارت‌های رانندگی است که وقوع حوادث را کاهش می‌دهد. در این مطلب راهکارهای برای جلوگیری از حواس‌پرتی در هنگام رانندگی را با هم مرور کردیم.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (24 دیدگاه)

 1. چشمم تمام مو ارده بالا را ر عایت میکنم اسنپ منو خواهشا فعال کنید از امروز تا آخر بر ج حدود ۱۹ تومن باید بدم منو متصل کنید

 2. سلام بنده از کاربران فعال شما هستم ناکنون هیچگونه مبنی بر کارای خلافت مقررات اسنپ دریافت نکرده‌اید این ی مورد گفتنی‌است فکر نکنم باشد چون من هیچگونه تخلفی مرتکب نشده ام ازتون خاهش میکنم اسنپ منو فعال کنید بدهی طرحو بعداز ی مقدار کار کردن پرداخت میکنم ماشین ی مقدار نواقص داشت بر طرف شده چشم مواردی خواندم رعایا میکنم من دوتا شماره دارم ۰۹۳۸۳۶۹۲۲۱۱

 3. بسیار تعصیر گذار و عالی بود واقعان نکات مهم و کلیدیی در رانندگی هست❤????????

 4. با سلام
  ممنون از مطالب زیبا وآموزنده که دراختیارمان قرار میدهید
  من با ۳۵ سال رانندگی ۴ماه همکاری با ناوگان اسنپ مهمترین افتخارم رانندگی ایمن بوده رانندگی با هزار اتفاق غیر منطتزه است وقتی یه دختر خانوم سوار ماشین میشد ممکن است در این شلوغی شهر مجبور به یه ترمز ناگهانی بشیم واو هم بترسد وثبت رانندگی پر خطر بزند
  از ناوگان با تجربه اسنپ میخوام نگاهی به مدال‌های گذشته آن راننده بکند و زود ثپت نکند و۵ امتیاز کم کند اتفاقی که دیروز برای خودم افتاد با سپاس

 5. با سلام و وقت بخیر بی زحمت این مورد هم اضافه بشه
  حتما بعد از رسیدن به مقصد و اعلام پایان سفر از سمت راننده سفر های درخواستی رو ارسال کنید همیشه پنج دقیقه مونده به پایان سفر درخواست های سفر بعدی میاد که تو این شرایط راننده بیشتر حواسش پرت میشه باور کنید این مورد خطرش از همه چی بیشتزر

 6. واقعا گل گفتین بعضی ها حتی کوچه کی هیچ بلکه خیابان را اشتباه میزنن.با وجود سر در گمی کرایه ها که خیلی پایین است و وقتی مسافر میگیری مسیر ۲دقیقه را باید۶دقیقه مسیر را بری و بعد زنگ بزنی یا پیام بدی تا جناب تشریف بیارن.ممنون

 7. دو باره سفرو قبول میکنم پشت هم ۱۰ دقیقه الاف بشم هم جاده خراب برم بعد لغو سفرنمیکنن مجبوریم براالافیه بون اطلاع لغوسفرکنم بعد پیغام اخطارمیاد خداییش رسیدگی کنید

 8. ممنون و سپاس گذار از راهنمایی شما خیلی خیلی عالی بود بازم تشکر.
  یک خواهش دوستان مقررات رعایت کنید خدایی نکرده دچار حادثه نشید ممنون دوستان ⚘️⚘️⚘️⚘️

 9. والا راننده اسنپ بهدخودی خود از کرایهای خیلی پایین مخصوصا تو جاده خاکی یا مسیر ۲ دقیقه بهت میده میگیری میری رو مسیر یاب میشه ۱۲ دقیقه ،لغو مبکنی جریمه میشی یا مسیر ۵دقیقه ای میری مسافر لغو سفر میکنه و این مشکلات برای شرکت اسنپ هیچ مهم نیست و هیچ هزینه ای بابت لغو سفرها بابت مسافر بهت نمیده بااینکه از مسافر شاکی میشی اطلاع میدی میگه هزینه سفر پرداخت میکنیم ،برعکس ۲هزارم جریمه میشی ولی در کل هزینه کرایه ها خیلی پاینه هزینه استحلاک ماشین خیلی بالاست هیچ جریمه هم بابت دیر امدن مسافر در مبدا میشی و هزینه تلفنم داریم بنده بیشتر مسافرها رو باید زنگ بزنم تا بیان یعنی ۹۹درصد مسافران تازه اینترنتم که گران شده ،واقعا فکری بکنید ،با این هزینه ها راننده ها از اسنپ میان بیرون بنده چند مورد رو میشناسم .که نصرفیده تازه هزبنه هم رو دستشان گذاشته به قول خودشان الان سفرهای داخلی بجای گرانتر شدن ارزون شده ۱۲ تومان شده ،والا اینجوری باشه بندهم بیرون میان حذفش میکنم

 10. بعضی مسافران بلد نیستند کرایه رو الکترونیکی پرداخت کنند.به خاطر همین هنگام رانندگی قصد دارن براشون پول خورد کنی توی ترافیک سنگین یا پشت چراغ قرمز پیاده می شوند.بعضی ها مبدا و مقصد را شتباه می زنند.بعضی مسافران حتی پول هم نمی پردازندوموکول می کنند به بعد که اون هم تازه پرداخت نمی شه.

  1. Saeed @##$161⁶ عالی گفتید????❤️از نکات مهمی که اسنپ آموزش میده،سپاسگزارم ❤️????????????

 11. مطالب بسیار عالی بود ای همه رعایت میکردند تا دچار تصادف وصدمه مالی و جانی نمیشدند
  سپاس فراوان از شما همکاران عزیز خسته نباشید????????????

  1. سلام مطالب جالبی است تصادف دررانندگی لحظه ای است خبر نمی کند هیچ کس نمی تواند بگویدتصادف نمی کنم ولی احتیاط وقوانین رانندگی خیلی مهم است باتشکر وسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا