آموزش

نکاتی که باید در مورد معاینه فنی خودرو بدانید

برگه معاینه فنی خودرو یکی از مدارک مهم و ضروری جهت فعالیت در ناوگان اسنپ است، با اطمینان از ایمنی خودرو از نظر فنی از بروز تصادفات رانندگی جلوگیری می‌شود و با بررسی میزان آلایندگی و اطمینان از استاندارد بودن گازهای خروجی خودرو، تا حدودی پیامدهای زیست محیطی تردد خودروها کاهش می‌یابد.

با آغاز سال ۱۴۰۱ خودروهایی که تاریخ تولیدشان به پیش از فروردین ۱۳۹۷ بر می‌گردد باید برای دریافت گواهی معاینه‌ فنی اقدام کنند.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی خودرو، آزمونی جهت بررسی ایرادها و مشکلات ظاهری و فنی خودرو است و به وسیله این آزمون‌ها سلامت خودرو از هر لحاظ برای دریافت اجازه تردد در شهر بررسی می‌شود.

کدام خودروها، مشمول معاینه فنی هستند؟

همه خودروهای سواری تولید داخل و خارج که از تولید آنها بیش از ۴ سال گذشته باشد باید برای دریافت گواهی معاینه فنی به مراکز مربوطه مراجعه کنند و در صورتی که این خودروها معاینه فنی معتبر نداشته باشند، پلیس راهور از تردد خودرو در سطح شهر جلوگیری می‌کند.

برای گرفتن معاینه فنی، چه مدارکی نیاز است؟

اصل کارت خودرو یا برگه سبز

تفاوت معاینه فنی عادی و برتر

در معاینه فنی در حالت عادی، همه بخش‌های خودرو از نظر فنی بررسی و کنترل می‌شود، اما در معاینه فنی برتر به جنبه‌های محافظت از محیط زیست خودرو بیشتر توجه می‌شود و تست‌های آلایندگی سختگیرانه‌تری انجام می‌شود و خودروهایی که از نظر میزان آلایندگی در سطح مناسبی قرار داشته باشند می‌توانند معاینه فنی برتر دریافت کنند. دارندگان گواهی معاینه فنی برتر از تخفیف ویژه برای تردد در محدوده‌های طرح ترافیک نیز برخوردار خواهند شد.

معاینه فنی خودرو چه مدت اعتبار دارد؟

مدت اعتبار برگه معاینه فنی یک سال است و در این مدت در صورتی که خودرو دچار مشکلات غیرمنتظره‌ای شود که از نظر ایمنی مشکل‌ساز باشد یا باعث آلایندگی محیط زیست شود، خودرو توسط پلیس راهور برای معاینه فنی مجدد به مراکز معاینه فنی فرستاده می‌شود.

استعلام معاینه فنی خودرو

با استعلام معاینه فنی خودرو می‌توانید از مدت اعتبار آن مطلع شوید. برای اینکار می‌توانید به سامانه سیمفا به نشانی https://symfa. ir مراجعه کرده و با وارد کردن پلاک و مشخصات مربوطه، اطلاعات مربوط به معاینه فنی خودروی خود را ملاحظه کنید.

مراحل معاینه فنی

  • پذیرش و ثبت اطلاعات
  • بررسی ظاهر خودرو
  • آزمون آلایندگی خودرو
  • آزمون چراغ‌های خودرو
  • بررسی سیستم تعلیق خودرو
  • بررسی ترمزها
  • آزمون کمک فنرها
  • آزمون لغزش جانبی (آزمون میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ‌های هر کدام از محورهای خودرو)

داشتن یا نداشتن معاینه فنی چطور بررسی می‌شود؟

در سطح شهر تهران و شهرهای بزرگ، دوربین‌های هوشمندی قرار دارند که خودروها را از نظر داشتن یا نداشتن برگه معاینه فنی کنترل می‌کنند و خودروهایی که معاینه فنی ندارند توسط این دوربین‌ها شناسایی و جریمه می‌شوند.

جریمه نداشتن معاینه فنی چیست؟

در صورتی که خودرویی فاقد برگه معتبر معاینه فنی باشد، روزانه مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

در صورت مردودی خودرو در معاینه فنی چه باید کرد؟

درصورتی که خودرو نتواند آزمایش‌ها را به خوبی بگذراند مردود می٬شود و برگه معاینه فنی به آن تعلق نمی گیرد. در چنین شرایطی ۱۵ روز به شما فرصت می‌دهند تا عیوبی که در برگه نتایج درج شده است را برطرف کنید و مجدداً به همان مرکز اخذ معاینه فنی مراجعه کنید.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا