آموزش رانندگانآموزش رانندگان اسنپترفندهای اسنپی

جلوگیری از حواس‌پرتی هنگام رانندگی

حواس‌پرتی و عدم تمرکز یکی از عوامل مهم تصادفات درون شهری است. با شناخت عوامل کاهش تمرکز و رعایت برخی نکات پیش از شروع رانندگی می‌توانید عوامل حواس‌پرتی را به حداقل برسانید و از وقوع بسیاری حوادث پیشگیری کنید. در این مطلب 7 راهکار برای افزایش تمرکز حین رانندگی را با هم مرور می‌کنیم.

نکات مهم برای جلوگیری از حواس‌پرتی حین رانندگی
 • بررسی فنی خودرو پیش از حرکت

خودتان را عادت بدهید پیش از استارت زدن خودرویتان را به لحاظ فنی بررسی کنید. چک کردن وضعیت باد تایرها، سطح مایعات خودرو مثل روغن موتور و روغن ترمز و آب رادیاتور، چراغ‌ها ، تنظیم وضعیت صندلی و حتی بستن کمربند پیش از شروع حرکت، به شما کمک می‌کند که هنگام رانندگی درگیر مشکلات خودرو نشوید و تمرکزتان بهم نخورد.

 • تمیز کردن شیشه جلوی خودرو

یکی از دلایل مهم حواس‌پرسی حین رانندگی، انعکاس نور خورشید در چشم راننده است. علت اصلی انعکاس نور، وجود ذرات گردو غبار روی شیشه است که باعث می‌شود نور خورشید در جهات مختلف بازتاب کند. اگر شیشه جلو خودرو را به خوبی تمیز کنید، از انعکاس شدید نور خورشید جلوگیری می‌شود و تمرکز شما از بین نمی‌رود.

 • پرهیز از خوردن و آشامیدن حین رانندگی

شاید بنظر برسد خوردن و آشامیدن هنگام رانندگی کاری عادی است اما باید بدانید اینکار از نظر قوانین رانندگی ممنوع است. وقتی درحال رانندگی هستید و چیزی میل می‌کنید نصف تمرکز و نیروی ذهنی شما صرف آن می‌شود و نمی‌توانید به طور کامل تمام حواستان را روی رانندگی متمرکز کنید. سعی کنید قبل از شروع حرکت غذا بخورید.

 • آگاهی از مسیر تقریبی سفر

پیش از شروع رانندگی، مسیر مورد نظر خود را روی مسیریاب یا نقشه چک کنید. این کار باعث می‌شود یک نقشه از مسیر در ذهن شما ترسیم شود و بدانید حین رانندگی کدام مسیرها را انتخاب کنید. اگر از قبل مسیر را مشخص نکنید ذهن شما درگیر پیدا کردن راه می‌شود و تمرکزتان از بین می‌رود.

 • پرهیز از صحبت تلفنی هنگام رانندگی

هنگام صحبت کردن با تلفن، ذهن شما بیشتر روی کلماتی که قصد دارید بگویید متمرکز می‌شود و نمی‌توانید روی رانندگی کاملا تسلط داشته باشید. مخصوصا زمانی که بحث جدی و استرس‌زایی پشت تلفن مطرح شود، احساسات شما اوج ‌می‌گیرد و کنترل وسیله نقلیه دشوار می‌شود. سعی کنید هنگام رانندگی از صحبت با تلفن یا پیام دادن یا گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی جدا پرهیز کنید تا سلامت خود و همراهان‌تان به خطر نیفتد.

 • قرار دادن اشیا داخل خودرو در جای خود

قبل از شروع رانندگی، مطمئن شوید که وسایل داخل خودرو در جای خودشان قرار گرفته‌اند و هنگام رانندگی جابجا نمی‌شوند. بسیاری اوقات پیش می‌آید که حین رانندگی وسیله‌ای مثل بطری آب، کیف، خوراکی یا وسایل داخل داشبورد، دائم حرکت می‌کنند یا زیر پای راننده می‌افتند و حواس او را پرت می‌کنند. برای جلوگیری از این وضعیت هرچیزی را در جای خود محکم کنید. یکی از این وسایل که معمولا مشکل ایجاد می‌کند موبایل است. پیش از شروع حرکت موبایلتان را در جای امنی ثابت نگه‌دارید که به راحتی تکان نخورد.

 • خودداری از مصرف داروهای خواب‌آور پیش از رانندگی

برخی از داروها مثل بعضی مسکن‌ها یا داروهای اعصاب، خاصیت خواب‌آوری دارند و باعث پایین آمدن سطح هوشیاری می‌شوند. اگر قبل از شروع رانندگی به هر دلیلی دارویی مصرف می‌کنید بروشور آن را حتما بخوانید و از عوارض دارو مطلع شوید. در دستورالعمل تمام دارو‌های خواب‌آور این مطلب ذکر شده که بعد از مصرف این دارو رانندگی نکنید. اگر شغلتان رانندگی است و پزشک هم برایتان دارویی تجویز کرده که حتما باید مصرف کنید، این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید که دارویی بدهد که عوارض خواب‌آلودگی نداشته باشد.

نوشته‌های مشابه

19 دیدگاه

 1. کل سوالات درست بود و من به قوانین این برنامه احترام میگذارم

 2. واقعا این نکاتی بود که الان متوجه شدم مرسی از این اطلاع رسانیتون

  1. واقعا این نکاتی بود که الان متوجه شدم مرسی از این اطلاع رسانیتون

  2. واقعا این نکاتی بود که الان متوجه شدم مرسی از این اطلاع رساننیتون

 3. سلام خسته نباشید بسیارعالی هواس پرتی
  من سعی میکنم مسافر راضی باشه بعد امتیاز م کم میشه بااینک سعی خودم رامیکنم استرس امتیاز دارم

 4. سلام اگه اسنپ قبل از این که مسافر اولی را به مقصد نرسوندیم برا مسافر بعدی به راننده درخواست نده بهتره چون راننده موقع رانندگی مجبور میشه گوشی را برداره و مسافر جدید مبدا و مقصدش را نگاه کنه واین باعث میشه که راننده حواسش پرت بشه ومنجر به حواس پرتی بشه

  1. سفر درسفر واقعا حواس راننده را پرت میکنی اگی میشی اینو قطع کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا