آموزش رانندگان اسنپ

نکات مهم رانندگی در جاده و سفر

رانندگی در جاده‌های خارج شهر تفاوت زیادی با سفرهای درون‌شهری دارد و اطلاع از نکات مهم رانندگی در جاده باعث می‌شود سفرهای باکیفیت‌تری را تجربه کنیم و از وقوع حوادث احتمالی به میزان زیادی پیشگیری کنیم. مخصوصاً حالا که شما کاربران راننده اسنپ علاوه بر سفرهای عادی درون‌شهری، سفرهای بین‌استانی هم دریافت می‌کنید لازم است برخی نکات ضروری درباره سفر را بیشتر از همیشه رعایت کنید و مطمئن شوید قبل از شروع سفر آمادگی‌های لازم را دارید. در ادامه همراه ما باشید تا نکات کاربردی رانندگی در جاده و سفر را یک‌بار دیگر با هم مرور کنیم.

بررسی سلامت فنی خودرو پیش از آغاز سفر

قبل از شروع سفر، خودروتان را به لحاظ فنی بررسی کنید و از تنظیم‌بودن باد تایرها و سطح مایعات خودرو و سایر قسمت‌ها مطمئن شوید تا در جاده درگیر مشکلات خودرو نشوید و در راه نمانید. اطمینان از سلامت خودرو مخصوصاً در شرایط جوی ناپایدار و محورهای کوهستانی یکی از نکات مهم رانندگی در جاده است و به شما کمک می‌کند با خیال راحت سفر کنید.

رعایت فاصله طولی مناسب با خودروی جلویی

رعایت فاصله مناسب با خودروی جلویی یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش احتمال وقوع تصادف هنگام رانندگی است. اگر فاصله مناسب با خودروی جلویی را رعایت نکنید در صورت ترمز ناگهانی فرصت کافی برای عکس‌العمل مناسب را از دست خواهید داد و حتما تصادف رخ خواهد داد.

رعایت سرعت مجاز

حرکت با سرعت مطمئن احتمال وقوع تصادف را به‌صورت چشم‌گیری کاهش می‌دهد. سرعت مطمئن سرعتی است که در زمان خطر راننده بتواند کاملا خودرو را کنترل کند و از بروز سانحه جلوگیری کند. سرعت مطمئن مقداری از سرعت مجاز کمتر است.

تهویه مناسب هوای داخل کابین خودرو

سعی کنید دمای داخل خودرو را در شرایط پایدار و مناسب قرار دهید. هوای خیلی گرم شما را خواب‌آلوده می‌کند و هوای سرد تمرکز شما را بهم می‌ریزد. با توجه به شرایط آب‌و‌هوایی از تنظیم‌ بخاری و کولر خودرو اطمینان حاصل کنید و اگر نیازی به روشن‌کردن کولر یا بخاری نیست پنجره‌ها را باز کنید تا هوای مطبوع داخل خودرو جریان داشته باشد.

رها‌نکردن اشیاء روی داشبورد یا زیر صندلی

قبل از شروع رانندگی، مطمئن شوید وسایل داخل خودرو در جای خودشان قرار گرفته‌اند و هنگام رانندگی جابه‌جا نمی‌شوند. بسیاری اوقات پیش می‌آید که هنگام رانندگی وسیله‌ای مثل بطری آب، کیف، خوراکی یا وسایل داخل داشبورد، دائم حرکت می‌کنند یا زیر پای راننده می‌افتند و حواس او را پرت می‌کنند. برای جلوگیری از این وضعیت هر چیزی را در جای خود محکم کنید. یکی از این وسایل که معمولا مشکل ایجاد می‌کند موبایل است. پیش از شروع حرکت موبایلتان را در جای امنی ثابت نگه‌دارید که به‌راحتی تکان نخورد.

وسایلی مانند قفل‌ فرمان، فلاسک‌ چای، بطری‌ آب و وسایل مشابه زیر صندلی راننده قرار ندهید. ممکن است این وسایل زیر پدال ترمز گیر کرده و مانع عملکرد صحیح آن شوند.

حرکت با دنده‌سبک در جاده‌های کفی

کاهش مصرف سوخت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همیشگی رانندگان است. رعایت برخی نکات ساده هنگام مسافرت جاده‌ای مصرف سوخت را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. حرکت با دنده‌سبک در جاده‌های کفی یکی از این موارد است. رانندگی در جاده‌های کفی خلوت نیازی به دور موتور بالا ندارد و با سبک کردن فشار وارد بر موتور خودرو، میزان مصرف سوخت کم می‌شود.

رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

علائم راهنمایی رانندگی، شرایط جاده و خطرات احتمالی پیش‌رو را به شما یادآوری می‌کند. توجه به این علائم و خطوط کشیده شده در کناره‌ها و وسط جاده ایمنی سفر شما را افزایش خواهد داد.

پرهیز از رانندگی در شرایط خواب‌آلودگی

اگر خواب‌آلوده هستید حتما توقف کنید و پس از استراحت به سفر خود ادامه دهید. آمارها نشان می‌دهد درصد بالایی از تصادفات جاده‌ای مخصوصاً در ساعت‌های اولیه صبح به‌ دلیل خواب آلودگی راننده اتفاق می افتد. همچنین برخی داروها مثل بعضی مسکن‌ها یا داروهای اعصاب، خاصیت خواب‌آوری دارند و باعث پایین آمدن سطح هوشیاری می‌شوند. اگر قبل از شروع رانندگی به هر دلیلی دارویی مصرف می‌کنید بروشور آن را حتماً بخوانید و از عوارض دارو مطلع شوید.

عدم مصرف دخانیات

همه ما از اثرات مخرب سیگار باخبریم. عوارض سیگار طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات جسمی را دربر می‌گیرد. سیگار‌کشیدن هنگام رانندگی علاوه بر همه این مشکلات، امکان عکس‌العمل فوری و به‌موقع را از راننده می‌گیرد. همیشه سعی کنید فرمان را دودستی بگیرید تا هنگام بروز حادثه، بتوانید خودرو را کنترل کنید.

تنظیم موقعیت صحیح صندلی

در سفرهای جاده‌ای که زمان قابل‌توجهی را پشت فرمان خودرو می‌گذرانید بهتر است به وضعیت نشستن خود بیشتر توجه کنید. رعایت روش درست نشستن پشت فرمان خودرو، از آسیب‌های احتمالی به کمر و ستون فقرات پیشگیری می‌کند.

تنظیم صحیح پشتی صندلی و همچنین ارتفاع صندلی باعث می‌شود که کل قوس کمر پر شود و ستون فقرات در وضعیت بهتری قرار بگیرد. اگر صندلی خودرو شما این قابلیت را ندارد از یک بالشت در قسمت کمر استفاده کنید. تنظیم فرمان خودرو را به‌ نحوی انجام دهید که دست‌های شما بدون کشش روی فرمان قرار بگیرد و آرنج‌ها کمی خم باشند.

سخن پایانی

رعایت نکات مهم رانندگی در سفر و جاده نظیر بررسی فنی خودرو، رعایت فاصله طولی مناسب با خودروی جلو، توجه به تهویه خودرو و سایر نکات گفته‌شده در این مطلب منجر به سفری ایمن، خوشایند و خاطره‌انگیز برای شما و سایر سرنشینان خودرو خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا