آموزشآموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکساسنپ باکس

نکاتی درباره موتورسواری در شرایط آب و هوایی نامساعد

اسنپ لاین

موتورسواری در شرایط آب و هوایی نامساعد بسیار دشوار است و نیاز به دقت و تسلط بیشتری از طرف موتورسوار دارد. حرکت موتورسیکلت در مسیرهای لغزنده تعادل موتورسوار را بهم می‌زند و احتمال وقوع حادثه را بالا می‌برد. اگر در شرایط آب و هوایی نامساعد مجبور به موتورسواری شدید، رعایت برخی نکات به شما کمک می‌کند تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

در این مطلب نکات و راهکارهای رانندگی با موتورسیکلت در شرایط آب و هوایی نامساعد را با هم مرور می‌کنیم.

استفاده از کلاه کاسکت الزامی است.

استفاده از کلاه کاسکت هنگام موتورسواری در هرشرایطی اجباری است؛ اما در شرایط آب و هوایی نامناسب اهمیت حیاتی دارد. در شرایط لغزندگی خیابان احتمال سُر خوردن بیشتر می‌شود و محافظت از سر و گردن اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. کلاه کاسکت علاوه بر محافظت در برابر ضربه‌های احتمالی، از برخورد هوای سرد به سر و پیشانی شما جلوگیری می‌کند.

از سلامت لاستیک‌های موتورسیکلت مطمئن شوید.

موتورسواری با لاستیک‌های کهنه و فرسوده و بدون آج، شما را در وضعیت خطرناکی قرار می‌دهد و هر لحظه ممکن است دچار حادثه شوید. اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌های موتورسیکلت شما عمق و شیار کافی دارند و همچنین میزان فشار باد لاستیک هم در شرایط مناسب برای آب و هوای سرد قرار دارد. چون در فصل‌های بارانی و برفی به دلیل پایین بودن دما، فشار لاستیک کم می‌شود و فشار بیشتری به موتور وارد آمده و کارایی آن کاهش می‌یابد.

مطمئن شوید سایر رانندگان می‌توانند شما را ببینند.

در هوای بارانی و برفی دید روبه‌جلو بسیار کم می‌شود؛ پس به‌عنوان یک موتورسوار لازم است جلب توجه کنید و مطمئن شوید که برای دیگران قابل رویت هستید. سعی کنید لباس، کلاه ایمنی یا موتورسیکلت شما نوار یا چیز بازتابنده نور و شبرنگ داشته باشد تا کاملا به چشم بیایید.

سرویس دوره ای موتورسیکلت فراموش نشود.

سرویس دوره‌ای موتورسیکلت در هر شرایطی لازم است و نباید از آن غافل شد. اما اگر نمی‌خواهید در روزهای بارانی و برفی با موتورسیکلت خودتان دچار چالش شوید بهتر است که قبل از شروع فصل سرما یک بازبینی کلی از شرایط موتور داشته باشید و از کارکرد صحیح همه قسمت‌ها مانند باتری، موتور، کمک‌فنرها، روغن موتور و غیره مطمئن شوید.

از تغییر مسیر و شتاب‌گرفتن ناگهانی بپرهیزید.

هنگام بارندگی و لغزنده بودن زمین، آرام باشید و هیچ حرکت ناگهانی انجام ندهید. گاز دادن و شتاب ناگهانی یا تغییر لاین حرکت، در شرایطی که زمین سُر است و هر لحظه امکان برهم خوردن تعادل وجود دارد کار خطرناکی است. صبوری و حفظ آرامش هنگام موتورسواری سلامت و ایمنی شما را تضمین می‌کند.

لباس و کفش مناسب انتخاب کنید.

هنگام موتورسواری در هوای بارانی لباس و کفشی بپوشید که علاوه بر اینکه شما را گرم نگه می‌دارد در موتورسواری شما اختلال ایجاد نکند. لباس‌های خیلی حجیم و سنگین مانع حرکت آزادانه شما می‌شود و ممکن است در کنترل موتورسیکلت دچار مشکل شوید. علاوه بر این، برای اینکه بهتر دیده شوید، از لباس‌‌هایی استفاده کنید که نور را انعکاس می‌دهند تا در تاریکی و هوای بارانی، دیده شوید.

هنگام شروع بارندگی، ۱۰ دقیقه توقف کنید.

خطرناک‌ترین زمان برای رانندگی با موتور، در ساعات اولیه شروع بارندگی است؛ یعنی زمانی که مواد زائد سطح خیابان و روغن‌ها، به سطح جاده رسیده‌اند و هنوز شسته نشده‌اند. در این زمان سطح خیابان یا جاده به شدت لغزنده و سُر می‌شود. بهتر است هنگام شروع بارندگی توقف کنید و زمانی که مواد از سطح خیابان شسته شد به حرکت خود ادامه دهید.

چاله‌ها را دست‌کم نگیرید حتی اگر کوچک باشند.

آبگرفتگی بیشتر در خطوط کناری و بیرونی جاده و خیابان اتفاق می‌افتد، اگر قصد موتورسواری در هوای برفی و بارانی را دارید از خیابان‌ها و جاده‌هایی که مستعد آبگرفتگی و سیل هستند دوری کنید و تا جای ممکن در خطوط میانی جاده یا خیابان حرکت کنید. همچنین از روی چاله و آب‌های جمع‌شده‌ای که عمق آنها مشخص نیست عبور نکنید. این‌کار ممکن است باعث آسیب جدی سیستم جلوبندی موتور شود.

فاصله خود را از خودروهای جلویی افزایش دهید.

بطور معمول در هوای سرد، سرعت عکس‌العمل انسان پایین می‌آید. علاوه بر این ترمز گرفتن در زمان لغزندگی سطح خیابان سخت‌تر است. این دو عامل روی کنترل شما بر روی موتورسیکلت تاثیر می‌گذارند و سرعت واکنش را کم می‌کنند. حفظ فاصله مناسب از خودروی جلویی باعث می‌شود زمان کافی برای عکس‌العمل داشته باشید و اگر خودروی جلویی ناگهان ترمز کند بتوانید به‌موقع واکنش صحیح نشان دهید.

طلق بادگیر نصب کنید.

طلقِ بادگیر مانند یک سپر دفاعی در برابر جریان‌های باد و سرما عمل می کند و باعث می شود هوای سرد به صورت مستقیم به شما برخورد نکند. نصب طلق و بادگیر باعث می‌شود که شما نتوانید بیش از حد با موتورسیکلت خود تند بروید و از بروز تصادفات مخصوصا در شرایط لغزندگی خیابان جلوگیری می‌کنید.

موتورسواری در فصول پاییز و زمستان به دلیل بارندگی، سرد بودن هوا، سُر بودن سطح خیابان، کاهش دید وغیره چالش های خاص خود را دارد که معمولا این چالش ها در سایر فصول چندان مطرح نیست. با رعایت نکات گفته‌شده در این مطلب موتورسواریِ ایمنی در روزهای سرد سال خواهید داشت.

نوشته‌های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا