آموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکس

علائم خرابی زنجیر موتورسیکلت و روش‌های مراقبت از آن

زنجیر موتورسیکلت یکی از مهم‌ترین لوازم‌یدکی موتورسیکلت است که تأثیر مستقیمی بر کیفیت و عملکرد موتور دارد. در این مطلب علائم خرابی زنجیر موتور و روش‌های مراقبت از آن را با هم مرور می‌کنیم.

زنجیر موتورسیکلت چه وظیفه‌ای دارد؟

زنجیر موتورسیکلت قطعه‌ای فلزی است که وظیفه انتقال نیروی محرکه را بر عهده دارد و قدرت خود را از موتور در قسمت جلو دریافت کرده و آن را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند. این قطعه مقاومت بالایی دارد؛ اما به دلیل اینکه به طور دائم در معرض عوامل خارجی قرار دارد، نیاز به روغن‌کاری منظم دارد که کمتر دچار آسیب شود.

علائم خرابی زنجیر موتورسیکلت

خرابی زنجیر موتورسیکلت علائمی دارد. در این بخش مهم‌ترین نشان‌های خرابی زنجیر موتورسیکلت را با هم مرور می‌کنیم.

صدای غیرطبیعی زنجیر

صدای غیرعادی زنجیر موتورسیکلت مثل صدای خراشیدن یا خردشدن نشانه‌ای از خرابی زنجیرچرخ است.

کشیدگی زنجیر

هنگام استفاده از موتورسیکلت هر گونه احساس کشیدگی یا لغزش در زنجیر موتورسیکلت علامت تنظیم نادرست آن است. اگر زنجیر به‌درستی تنظیم شده باشد، کاملاً روان کار می‌کند.

روغن‌ریزی زنجیر

روغن‌کاری زنجیر به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند؛ اما روغن‌ریزی بیش از حد معمول نشانه خرابی قطعه است.

خوردگی و زنگ‌زدگی زنجیر

زنجیر موتورسیکلت در صورت عدم نگهداری مناسب ممکن است دچار خوردگی و زنگ‌زدگی شود. هر گونه تغییر شکل ظاهری زنجیر به معنای خوردگی آن است و باید تعویض شود.

فرسودگی زنجیر

وجود پین‌های شکسته و فرسوده که ظاهر بی‌نظمی به زنجیر می‌دهند علامت ساییدگی و فرسوده‌شدن زنجیر است و باید هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

روغن کاری زنجیر موتورسیکلت

مراقبت از زنجیر موتورسیکلت

موتورسیکلت هم مثل هر وسیله دیگری نیاز به نگهداری دارد و هرچقدر مراقبت‌ها منظم و به‌موقع انجام شود عمر مفید زنجیر موتورسیکلت بیشتر می‌شود. در این بخش روش‌های مراقبت از زنجیر را با هم بررسی می‌کنیم.


 روغن‌کاری منظم زنجیر

معمولاً توصیه می‌شود زنجیر موتورسیکلت را هر ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر تمیز کرده و با اسپری مخصوص، روغن‌کاری کنید. روغن‌کاری زنجیر موتورسیکلت در طول عمر آن تأثیر زیادی دارد و باعث افزایش بازدهی موتورسیکلت نیز خواهد شد.
 

توجه به شل یا سفت‌شدن زنجیر

زنجیر شل در حرکت موتورسیکلت اختلال ایجاد کرده و زیادی سفت‌بودن آن هم باعث می‌شود که فشار زیادی به زنجیر وارد شود و حتی به محور قسمت اصلی نیز آسیب وارد شود.

یکی از دلایل شل بودن زنجیر موتورسیکلت، به دلیل درگیرنشدن کافی زنجیر با دندانه‌های چرخ‌دنده، فرسودگی چرخ‌دنده، یا اندازه نامناسب زنجیر نصب شده است. هر وقت با مشکل شل یا سفت‌شدن زنجیر مواجه شدید در سریع‌ترین زمان علت را پیدا کرده یا به تعمیرکار مراجعه کنید.

تمیزکردن زنجیر موتورسیکلت پس از بارندگی

پس از بارش باران، تمیزکردن و روغن‌کاری زنجیر اهمیت بسیاری دارد؛ چون باقی‌ماندن رطوبت روی زنجیر موتورسیکلت باعث زنگ‌زدگی و خوردگی فلز می‌شود.
 

سخن پایانی

زنجیر موتورسیکلت نیرو را از موتور به چرخ‌های عقب انتقال می‌دهد. نگهداری صحیح از زنجیر و توجه به اولین نشانه‌های خرابی و تعویض به‌موقع، از عواملی است که به افزایش عمر زنجیر کمک می‌کند. زنجیر موتور باید در زمان مناسبی تعویض شود و در صورت مشاهده زنگ‌زدگی، پیچ‌خوردگی و صداهای غیرطبیعی باید به فکر تعویض زنجیر موتور باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا