آموزشآموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکساسنپ باکسترفندهای اسنپی

راهنمای سرویس دوره‌ای موتورسیکلت

برد برد

سرویس‌ دوره‌ای موتورسیکلت یکی از عوامل مهم افزایش کارایی، بهبود عملکرد و سرحال نگه داشتن موتور است. نگهداری و سرویس به‌موقع موتورسیکلت علاوه بر افزایش طول عمر قطعات، در حفظ وقت، انرژی و سلامت شما هم تاثیرگذار است. برای نگهداری موتورسیکلت می‌توان با توجه به اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای موتورسیکلت، فهرستی تهیه و به ترتیب قطعات لازم را بررسی کرد. در این مطلب این موارد را باهم مرور می‌کنیم.

از وضعیت سلامت لاستیک‌ها مطمئن شوید

وضعیت لاستیک‌ها را به‌طور مرتب بررسی کنید و نسبت به هرگونه تغییر ظاهری لاستیک‌ها و تغییر باد حساس باشید. فرسودگی لاستیک موتورسیکلت می‌تواند جان شما را به خطر بیندازد. لاستیک‌های کم‌باد بیش از حد گرم می‌شوند و ممکن است خراب شوند. همینطور اگر بیش‌ از حد باد شوند کارایی کمتری خواهند داشت. بهترین حالت این است که قبل از شروع سفر با موتورسیکلت فشار تایر را بررسی کنید. بررسی آج لاستیک‌ها هم بسیار مهم است، صبر نکنید لاستیک‌ها کاملا صاف شوند تا آنها را عوض کنید.

روغن‌موتور را بررسی و جایگزین کنید

روغن‌موتور باعث حرکت روان دنده‌ها و موتور می‌شود و عدم تعویض به‌موقع آن آسیب‌های جدی به دنبال دارد. در دفترچه راهنمای موتورسیکلت گفته شده که روغن‌موتور هر چند وقت یک‌بار باید تعویض شود. موتورسواری با روغن مانده و کثیف باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش عمر موتورسیکلت می‌‌شود.

از باتری موتورسیکلت به درستی نگهداری کنید

تمیزکردن مرتب و دوره‌ای باتری موتورسیکلت از جمع شدن خاک و رسوبات جلوگیری می‌کند. حداقل ماهی یک‌بار پایانه‌های باتری را بررسی کرده و از شل نبودن اتصالات اطمینان حاصل کنید.

از ترمزهای موتورسیکلت غافل نشوید

یکی از مهمترین نکات در نگهداری صحیح موتورسیکلت بررسی وضعیت ترمزها است. بیشترین علت تصادفات موتورسیکلت‌ها به دلیل عملکرد ضعیف ترمز موتورسیکلت است. رعایت فاصله استاندارد ترمزها، تعویض لنت‌های جلو در صورت صدا دادن ترمز، تعویض به‌موقع روغن‌ترمز از جمله اقداماتی است که سلامت ترمز موتورسیکلت شما را تضمین می‌کند.

تنظیم و تمیزکردن زنجیر موتورسیکلت را جدی بگیرید

زنجیر موتورسیکلت وظیفه انتقال نیرو را برعهده دارد. روغن‌کاری و تمیزکردن به‌موقع زنجیر موتورسیکلت باعث می‌شود زنجیر در اثر گرمای زیاد فرسوده نشود. هرگز از آب برای تمیزکردن زنجیر موتورسیکلت استفاده نکنید، چون باعث زنگ‌زدگی حلقه‌های زنجیر می‌شود. اطمینان حاصل کنید که زنجیر درست تنظیم شده باشد و خیلی شل یا سفت‌تر از حد استاندارد نباشد. هرگونه تغییر اشتباه باعث مشکل در کارکرد چرخ عقب می‌شود.

از تمیزبودن فیلتر هوای موتورسیکلت مطمئن شوید

فیلترهوا برای موتورسیکلت حکم ریه برای انسان را دارد. تمیز بودن فیلترهای هوا تاثیر مستقیمی بر قدرت موتور و افزایش کارایی و عملکرد آن خواهد داشت. فیلتر هوا باید به صورت هفتگی بررسی و در صورت نیاز تمیز شود. در صورت تردد در مناطقی که گردوغبار زیاد است، تمیزکردن فیلتر هوای موتور را به دفعات بیشتر و با فواصل کمتر انجام دهید.

موتورسیکلت را مرتب تمیز کنید

تمیز نگه‌داشتن موتورسیکلت مخصوصا در شرایط آب‌وهوایی نامساعد مثل زمستان نه‌تنها باعث زیبایی ظاهر آن می‌شود بلکه از فرسودگی قطعات به‌دلیل تماس با آلودگی‌ها و گل‌و‌شل جلوگیری می‌کند. تمیز کردن مرتب موتورسیکلت یک فایده مهم دیگر هم دارد، از پیچ‌و‌مهره‌های شل‌شده هم مطلع می‌شوید و به موقع آنها را تنظیم می‌کنید. قبل از شروع به تمیزکردن موتورسیکلت، قسمت سوئیچ، سیم‌پیچی‌ها و صدا خفه کن اگزوز را با استفاده از پلاستیک بپوشانید.

کلاچ را به درستی تنظیم کنید

کلاچ را زیاد سفت نکنید. کلاچ باید به میزان مناسب فضای آزاد داشته باشد. سفت و محکم بودن بیش‌ از حد کلاچ بدون اینکه متوجه شوید باعث لغزش آن شده و مصرف سوخت را هم افزایش می‌دهد.

اطلاعات مربوط به سرویس دوره‌ای موتورسیکلت در دفترچه راهنمای آن آمده است و ضروری است با مطالعه آن از مجموعه کارهایی که در هر چندهزار کیلومتر باید روی موتور انجام دهید آگاه شوید.با نگهداری و سرویس مرتب موتورسیکلت با خیال راحت سوار موتور شوید و کمتر سراغ تعمیرکار بروید.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (2 دیدگاه)

  1. از سالم بودن موتورسیکلت خود باید آگاه باشیم

    و قبل از حرکت حتما وسیله خود را نقلیه چک میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا