آموزش رانندگان اسنپ

۲۳ مهر روز جهانی نابینایان (عصای سفید)

بیست و سوم مهر برابر با پانزدهم اکتبر از طرف سازمان ملل، روز جهانی نابینایان (عصای سفید) نام‌گذاری شده است. روز جهانی نابینایان یا عصای سفید فرصتی است برای آگاهی‌رسانی به افراد جامعه برای شناخت عصای سفید به‌عنوان نماد و نشانه حضور مستقل نابینایان و کم‌بینایان در جامعه.

براساس قانون، عصای سفید نابینایان و صندلی چرخ‌دار معلولان به منزله نشانه «ایست» برای رانندگان است و در صورت تصادف با معلولان و نابینایان، رانندگان مقصر محسوب می‌شوند.

راهنمای ارتباط با مسافر نابینا یا کم‌بینا در سفرهای اسنپی

در اپلیکیشن کاربران راننده اسنپ، قابلیتی فراهم شده است که اطلاعات معلولیت مسافر (حرکتی، ناشنوایی، کم‌شنوایی، نابینایی و کم‌بینایی) نمایش داده می‌شود، البته باید مسافر از قبل نوع معلولیت خود را در صفحه اطلاعات کاربری وارد کرده باشد.

اطلاع از شرایط معلولیت مسافر هنگام نمایش درخواست سفر این آگاهی را به کاربران راننده می‌دهد تا تعامل بهتری با مسافر داشته باشند و با استفاده از راهنمای‌های گفته‌شده تجربه سفر بهتری ایجاد کنند.

نکات مهم هنگام ارتباط‌گرفتن با افراد نابینا و کم‌بینا

  • فرد نابینا، محدود است؛ اما ناتوان نیست. اگر برای انجام کاری به فرد نابینایی کمک می‌کنید، کمک شما طوری باشد که فرد احساس ترحم و دلسوزی نداشته باشد.

  • هنگام رانندگی، درصورتی‌که فرد نابینایی را مشاهده کردید، به‌خاطر داشته باشید حق‌تقدم با اوست.

  • وقتی به فرد نابینایی نزدیک می‌شوید او را از حضور خود آگاه کنید و اگر لازم بود خود را معرفی کنید.

  • در‌صورتی‌که قصد دارید فرد نابینایی را برای عبور از خیابان راهنمای کنید، ابتدا به وی نزدیک شده و از او بپرسید آیا کمک می‌خواهد و درصورتی‌که موافقت کرد، شرایطی ایجاد کنید که بازوی شما را بگیرد. کودکان نابینا معمولا دست ما را می‌گیرند.

  • هنگام راهنمایی فرد نابینا، جهت‌ها را بسیار دقیق و روشن بیان کنید و از گفتن عباراتی نظیر «اینجاست»، «اونجاست»، «بیا اینور»، «برو اونور» پرهیز کنید. این جملات برای او بی‌معنی است و باعث سردرگمی می‌شوند.

تاریخچه نامگذاری روز جهانی نابینایان

اولین‌بار در سال ۱۹۲۱، جیمز بیگز هنرمند انگلیسی که در تصادف نابینا شده بود عصایی را که برای یافتن موانع و راه‌ها استفاده می‌کرد به رنگ سفید درآورد تا علاوه بر راهیابی، حضور فرد نابینا را نیز به دیگران گوشزد کند و توجه آنها را جلب کند.

۱۰ سال بعد در فرانسه کمپینی برگزار شد که هدف آن جاانداختن عصای سفید به‌عنوان نماد توجه به نابینایان در سراسر جهان بود. در همین زمان در برخی ایالات آمریکا قانون حق‌تقدم نابینایان حامل عصای سفید هنگام گذر از خیابان تصویب شد.

در سال ۱۹۶۴، جانسون رئیس‌جمهور آمریکا، روز ۱۵ اکتبر را (روز عصای سفید و ایمنی ترابری برای نابینایان) اعلام کرد و سرانجام در سال ۱۹۶۹ سازمان ملل متحد روز ۱۵ اکتبر را روز جهانی عصای سفید نام‌گذاری کرد. این روز در سراسر جهان به‌عنوان روز توجه به امور نابینایان به شمار می‌آید.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا