آموزش رانندگان اسنپ

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

چراغ‌های هشدار جلوی داشبورد خودرو برای اطلاع‌رسانی سریع درباره وقوع مشکل در خودرو طراحی شده‌اند و باید روشن‌شدن آنها را جدی بگیرید و دراسرع‌وقت، خودرو را به تعمیرگاه برسانید و قبل از تبدیل‌شدن به مشکلی جدی‌تر آن را برطرف کنید. در این مطلب دلایل روشن‌شدن چراغ چک خودرو را بررسی کرده‌ایم.

در باک خودرو باز است

بازبودن در باک خودرو ساده‌ترین دلیل روشن‌شدن چراغ چک خودرو است. باز بودن در باک ممکن است به دلیل شکستگی در باک هم باشد. پس از بنزین‌زدن از بسته‌بودن در باک مطمئن شوید و در صورت مشاهده ترک و شکستگی در باک، در اولین فرصت آن را تعمیر کنید.

سنسور اکسیژن خراب شده است

خرابی سنسور اکسیژن رایج‌ترین دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو است. اگر سنسور اکسیژن ایراد داشته باشد ترکیب بنزین و هوا به‌خوبی انجام نمی‌شود و مصرف سوخت بالا می‌رود. خرابی این قطعه می‌تواند به قطعات دیگر از جمله کاتالیزور که قطعه گران قیمتی است، آسیب بزند.

باتری خودرو مشکل دارد

خودروهای مدل جدید، چراغی مخصوص نشان‌دادن مشکل باتری دارند و در برخی خودروها نیز چراغ دینام نشان‌دهنده مشکل باتری ماشین است. روشن‌شدن چراغ چک در خودروهای معمولی اما می‌تواند به دلیل وجود ایراد در باتری باشد.

سنسور جریان هوا به‌خوبی کار نمی‌کند

ترکیب هوا و بنزین در مخزن سوخت باید متناسب باشد، سنسور هوا وظیفه دارد مقدار هوای ورودی به موتور خودرو را کنترل کند و اطلاعات لازم را به ECU مخابره کند تا میزان پاشش سوخت تنظیم شود.

مبدل کاتالیزور ایراد دارد

کاتالیزور گازهای سمی ناشی از احتراق سوخت را فیلتر می‌کند تا این ترکیبات مضر وارد محیط‌زیست نشوند. در خودروهای فرسوده و قدیمی، چراغ چک خودرو معمولاً به دلیل ایراد کاتالیزور روشن می‌شود.

کوئل مشکل پیدا کرده است

کوئل وظیفه رساندن برق لازم برای جرقه‌زدن شمع‌های خودرو را برعهده دارد .در صورت خرابی کوئل، شمع‌ها به درستی کار نمی‌کنند و چراغ چک خودرو روشن می‌شود.

شمع‌های خودرو به‌خوبی جرقه نمی‌زنند

اگر کوئل به‌خوبی کار نکند، برق لازم به شمع‌ها نمی‌رسد و جرقه‌زنی به‌خوبی انجام نمی‌شود که در این شرایط چراغ چک خودرو روشن می‌شود.

انژکتور بنزین کثیف شده است

انژکتور خودرو وظیفه پاشش بنزین در مخزن سوخت برای ترکیب با هوا را به عهده دارد. اگر سوزن‌های انژکتور کثیف شده باشند، چراغ چک خودرو روشن می‌شود و لازم است سوزن‌ها تمیز یا تعویض شوند. نوع رانندگی و کیفیت بنزین مصرفی روی کثیف‌شدن انژکتور تأثیرگذار است.

سیستم چرخش گاز اگزوز خراب شده است

خرابی سیستم گاز اگزوز به انژکتور آسیب می‌رساند و تعویض شیر ERG که وظیفه کنترل خروج گازهای مضر از اگزوز را برعهده دارد، پر هزینه است. اگر چراغ چک به دلیل مشکل در سیستم چرخش گاز اگزوز باشد باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

سیستم خلأ نشتی دارد

خودروها دارای چند سیستم خلأ هستند که هر کدام کارهای مختلفی انجام می‌دهند. نشانه‌های نشتی خلأ درجازدن خودرو و بالا ماندن دور موتور است.

ترموستات به‌خوبی کار نمی‌کند

این قطعه اجازه نمی‌دهد دمای موتور خودرو بالا برود و جریان هوای سرد را به سمت خودرو می‌فرستد. اگر مایع خنک‌کننده داخل ترموستات به‌موقع تعویض شود، این قطعه کار خود را به‌درستی انجام می‌دهد.

دزدگیر خودرو اشتباه نصب شده است

اگر دزدگیر به‌درستی روی خودرو نصب و تنظیم نشده باشد، کامپیوتر خودرو آن را به‌عنوان یک ایراد در نظر می‌گیرد و چراغ چک روشن می‌شود.

سنسور MAF ایراد دارد

این سنسور وظیفه اندازه‌گیری مقدار جرم هوای ورودی را برعهده دارد. در شرایط آب‌وهوایی گرم و خشک این سنسور زودتر خراب می‌شود. برای جلوگیری از خراب‌شدن این سنسور باید فیلتر هوا به‌موقع تعویض شود.

روشن‌شدن چراغ چک خودرو اغلب نگران‌کننده است. در واقع این هشداری است از سوی خودرو شما که نیاز به تحقیق و بررسی دارد و به صرف روشن‌شدن چراغ چک، نمی‌توان فورا علت را تشخیص داد.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا