آموزش رانندگان اسنپآموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکس

راهنمای خرید ماسک تنفسی در آلودگی هوا

آلودگی هوا مشکل مهم فصل‌های سرد سال است. اثرات منفی آلودگی هوا بر سلامتی به‌قدری زیاد است که همه ما سعی می‌کنیم با راهکارهای مختلف از جمله استفاده از ماسک از خودمان در برابر عوارض خطرناک آن محافظت کنیم. در این مطلب از مقالات باشگاه رانندگان اسنپ، درباره خرید ماسک تنفسی و نکاتی که هنگام خرید باید به آنها توجه کنید، صحبت می‌کنیم.

ماسک N95

انواع ماسک تنفسی

اولین قدم در خرید ماسک تنفسی این است که از نیاز خود آگاه باشید و بدانید از چه نوع ماسکی می‌خواهید استفاده کنید. دو نوع ماسک تنفسی وجود دارد: ماسک‌های تنفسی یکبار مصرف و ماسک‌های تنفسی قابل استفاده مجدد

ماسک های یکبار مصرف برای حذف ذرات گردوغبار طراحی شده‌اند. این ماسک ها معمولاً ارزان‌قیمت و سبک هستند. برخی از آن ها دارای یک‌لایه کربن فعال برای از‌بین‌بردن بوهای مزاحم هستند. با‌این‌حال، این ماسک‌ها در ایجاد ایمنی در شرایط آلودگی شدید هوا محافظت چندانی ندارند.

در شرایط آلودگی هوا مخصوصا در ترافیک و هنگام رانندگی استفاده از ماسک‌های تنفسی نازک توصیه نمی‌شود و لازم است از ماسک‌های با قدرت محافظت بالاتر مثل N95 استفاده کنید.

اعداد و حروف روی ماسک تنفسی چه مفهومی دارند؟

حتما هنگام خرید ماسک تنفسی متوجه حروف و اعداد روی ماسک شده‌اید. ماسک‌های ذرات معلق با یک حرف یا اعداد طبقه بندی می‌شوند. مثلا N95

بطور کلی حروف نشان‌ می‌دهند که ماسک در برابر چه موادی مقاوم است و حروف نشان‌دهنده اثربخشی ماسک هستند. هرچقدر عدد روی ماسک بزرگتر باشد، ماسک در حذف ذرات مؤثرتر عمل می‌کند.

N: این حرف نشان‌دهنده این است که ماسک در برابر روغن مقاوم نیست

R: این حرف نشان‌دهنده این است که ماسک در برابر روغن مقاوم نیست

P: این حرف نشان‌دهنده این است که ماسک تنفسی به شدت در برابر روغن مقاوم است

95: می تواند حداقل 95 درصد ذرات را حذف کند

99: می تواند حداقل 99 درصد از ذرات را حذف کند

100: می تواند حداقل 99.97 درصد از ذرات را حذف کند

هنگام انتخاب ماسک تنفسی به چه مواردی توجه کنیم؟

برای انتخاب ماسک تنفسی مناسب به برچسب روی آن دقت کنید. موارد استفاده هر ماسک در این برچسب ها ذکر شده است و راهنمای مناسبی برای خرید ماسک تنفسی است.

  • انتخاب ماسک مناسب محیط

اگر در محیط یا شرایطی قرار گرفته‌اید که ناچارید از ماسک استفاده کنید لازم است ماسکی انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهای شما در ان محیط باشد. ماسک مورداستفاده در شرایط آلودگی هوا با ماسک مناسب هنگام رنگ آمیزی تفاوت دارد. حتما ماسکی را انتخاب کنید که با توجه به شرایط حداکثر محافظت را داشته باشد.

  • پوشاندن کامل دهان و بینی

هنگام خرید ماسک تنفسی دقت کنید که بطور کامل بینی و دهان شما را بپوشاند. یک ماسک شل که دایم حرکت می‌کند، محافظت کاملی ایجاد نمی‌کند. بهتر است از ماسک ها قبل تنظیم استفاده کنید که هم راحتی بیشتری دارند و هم محافظت کاملی ایجاد می‌کنند.

چه زمانی لازم است از ماسک تنفسی استفاده کنیم؟

به‌عنوان راهنمای خرید ماسک تنفسی شما در موارد زیر به یک ماسک تنفسی نیاز دارید:

  • بهتر است هنگام مواجهه با افرادی که علائم بیماری نظیر سرفه، عطسه دارند و احتمال می‌دهید بیماری‌شان مسری باشد از ماسک استفاده کنید.
  • اگر در محلی کار می‌کنید که در معرض دود یا ذرات خطرناک مانند برخی محیط‌های کارگاهی قرار دارید.
  • در شرایط آلودگی هوا
  • در محیط‌هایی که با عملیاتی نظیر سمباده زنی، رنگ آمیزی، سنگ زنی، برشکاری، عایق‌کاری سروکار دارید.
  • در محیط‌های آزمایشگاهی و صنایع شیمیایی

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (2 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا