اخبار اسنپ

[به‌روزرسانی مهم] نحوه استفاده از سهمیه بنزین در زمان سوخت‌گیری

2861
سهمیه بنزین کاربران راننده اسنپ

شرایط استفاده از اعتبار سهمیه بنزین در تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۵به‌روزرسانی شد.

اختصاص سهمیه بنزین، ویژه کاربران راننده، به صورت واریز اعتبار سهمیه سوخت بر اساس کد ملی کاربر راننده انجام می‌شود و برای استفاده از آن کاربران می‌توانند از هر کارت بانکی که به نام‌شان صادر شده و فعال است استفاده کنند. برای مشاهده میزان اعتبار واریزی یا تغییر رمز خود می‌توانید به سامانه سماس مراجعه کنید. همچنین آموزش «نحوه ثبت اطلاعات در سامانه ملی اطلاعات سفر، سماس» در بلاگ باشگاه رانندگان اسنپ قرار گرفته است.

همچنین اعتبارهای واریزی فقط برای خرید سوخت قابل استفاده است. در ادامه چگونگی پرداخت بهای سوخت، با استفاده از اعتبار واریزی را مرور می‌کنیم.

چگونگی استفاده از اعتبار برای خرید سوخت

  • کاربران راننده می‌توانند از اعتبار واریزی به حساب بانکی‌شان برای پرداخت بهای بنزین با نرخ آزاد (۳۰۰۰ تومانی) یا دولتی (۱۵۰۰ تومانی) استفاده کنند.
  • برای استفاده از اعتبار سهمیه سوخت، فرقی نمی‌کند که از چه کارت سوختی استفاده می‌کنید. یعنی سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی یا با کارت سوخت جایگاه تفاوتی ندارند و امکان پرداخت اعتبار هزینه‌ی سوخت در هر ۲ روش امکان‌پذیر است.
  • برای استفاده از اعتبار سهمیه، نیازی به تمام کردن سهمیه عادی بنزین (۶۰ لیتر) نیز نیست و در هر شرایطی می‌توانید از اعتبار واریز شده به یکی از کارت‌های بانکی‌ که به نام شما صادر شده است استفاده کنید. بنابراین می‌توانید از اعتبار سهمیه برای پرداخت مبلغ ۶۰ لیتر بنزین ماهانه‌تان استفاده کنید یا اینکه بهای بنزین با نرخ آزاد را با آن بپردازید.
  • برای استفاده از اعتبار خرید سهمیه بنزین، فقط باید از دستگاه‌های پرداخت قرمز یا همان پایانه پرداخت بهای سوخت (پی‌استیشن) واقع در جایگاه‌های سوخت‌گیری استفاده کنید. در واقع این دستگاه‌ها قادر به کسر مبلغ سوخت شما از اعتبار ویژه کاربران راننده تاکسی‌های اینترنتی هستند.

اما برای خرید سوخت در جایگاه‌ها چگونه باید عمل کنیم.

آموزش گام به گام

زمانی که سوخت‌گیری به پایان رسید، وقتی که قصد پرداخت هزینه‌ها را داشتید کافی است یکی از کارت‌های بانکی فعالِ به نام خود را در دستگاه‌های پایانه پرداخت بهای سوخت بکشید. برای استفاده از اعتبار نیازی به کشیدن کارت بانکی خاصی نیست. چرا که اعتبار سهمیه سوخت بر اساس کد ملی کاربران راننده واریز می‌شود.

کشیدن کارت بانکی در جایگاه سوخت
یکی از کارت‌های بانکی فعال به نام خود را، بکشید.

صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که وسط آن عبارت «رمز کارت بانکی خود را وارد کنید» نمایش داده می‌شود. به یاد داشته باشید برای استفاده از اعتبار سهمیه واریزی، نباید رمز کارت بانکی خود را وارد کنید.

وارد کردن رمز کارت بانکی در پایانه سوخت
در این مرحله، رمز کارت بانکی را وارد نکنید و به گزینه‌های پایین صفحه توجه کنید.

در این مرحله گزینه «اعتباری» را انتخاب کنید.

گزینه پرداخت اعتباری را انتخاب کنید
در این مرحله، حتما گزینه اعتباری را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه، مبلغ قابل پرداخت به شما نمایش داده می‌شود. رقم نمایش داده شده از اعتبار واریزی به حساب شما کسر می‌شود.

در این مرحله زمانی که رمز عبور از شما پرسیده شد، باید رمز اعتبار کارت سوخت خود را وارد کنید. این رمز همواره ۴ رقم آخر کد ملی شما است و برای تغییر آن می‌توانید به سامانه سماس مراجعه کنید.

وارد کردن رمز اعتبار کارت سوخت
در این مرحله رمز اعتبار کارت سوخت (۴ رقم آخر کد ملی) را وارد کنید.

پس از اینکه رمز اعتباری خود را وارد کردید، پرداخت انجام می شود. در پایان سوخت‌گیری به روش اعتباری می‌توانید باقی‌مانده اعتبارتان برای خرید سوخت را روی رسید چاپی مشاهده کنید.

حتما این نکته‌ها را مدنظر قرار دهید

  • اعتبار سهمیه سوخت تنها در پایانه‌های پرداخت سوخت بانک ملت (پی استیشن) به رنگ قرمز قابل استفاده است.
  • پس از پرداخت هزینه‌ی سوخت به صورت آزاد یا اعتباری، می‌توانید باقی‌مانده اعتبار سهمیه بنزین را روی رسید چاپی مشاهده کنید.
  • برای پرداخت از طریق اعتبار، مبلغ نهایی سوخت‌گیری شما حتما باید از میزان اعتبار باقی‌مانده‌تان کمتر یا برابر با آن باشد. در صورتی که مبلغ نهایی سوخت بیشتر از اعتبار سهیمه‌‌ی شما باشد، نمی‌توانید از اعتبار سهمیه استفاده کنید و باید هزینه‌ی سوخت را به صورت نقدی پرداخت کنید.

برای پرداخت از طریق اعتبار، مبلغ نهایی سوخت‌گیری شما حتما باید از میزان اعتبار باقی‌مانده‌تان کمتر یا برابر با آن باشد.

برای درک بهتر موضوع، به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما ۷۰ هزار تومان اعتبار سهمیه داشته باشید و ۲۰ لیتر بنزین از سهمیه آزاد (لیتری ۳ هزار تومان) بزنید، می‌توانید هزینه سوخت به مبلغ ۶۰ هزار تومان (۶۰ هزار تومان = ۲۰ × ۳۰۰۰) را به صورت کامل و با استفاده از اعتبار سهمیه‌تان پرداخت کنید.

اما اگر با شرایط مشابه به اندازه‌ی ۲۵ لیتر سوخت‌گیری کنید، دیگر نمی‌توانید از مبلغ اعتبار استفاده کنید و باید هزینه را به صورت نقدی بپردازید. زیرا در این حالت، هزینه‌ی سوخت شما ۷۵ هزار تومان (۷۵ هزار تومان = ۲۵ × ۳۰۰۰) شده و ۵ هزار تومان از اعتبار سهمیه‌ی شما بیشتر است.

ترفندهایی برای رانندگی در برف که نباید نادیده گرفت

مقاله قبلی

{منقضی شد} تسهیلات فروشگاه ایساکو حسینی قم برای قطعات یدکی خودرو

مقاله بعدی

2861
نظرتان را بگویید

avatar
مجید
مهمان
مجید

ازکجابفهمم اعتبارم چقدراست که همون اندازه سوخت گیری کنم.

باشگاه رانندگان اسنپ
ویرایشگر
باشگاه رانندگان اسنپ

سلام مجید جان

شما با مراجعه به سامانه سماس می تونید، مراحل واریز اعتبار، تاریخچه برداشت و مانده اعتبارتون رو مشاهده کنید.
برای ورود به سامانه روی این لینک کلیک کنید

قاسم قاینی
مهمان
قاسم قاینی

سلام:بلد نیستم از سهمیه بنزین چطوراستفاده کنم لطفا راهنمایی کنید؛وخواستم تشکرکنم ازبرخردتلفنی واقعاخسته نباشیدخداقوت با آرزوی موفقیت برای همگی همکاران عزیزم سال خوبی داشته باشید: خدانگهدار:

باشگاه رانندگان اسنپ
ویرایشگر
باشگاه رانندگان اسنپ

سلام قاسم جان

پیشنهاد می کنیم در مورد این موضوع مطلبی که در این لینک برای شما قرار دادیم رو مطالعه بفرمایید

افسره پوریوسفی
مهمان
افسره پوریوسفی

من هرچقدرکارمیکنم بایدبدم بنزین چرابمن سهمیه بنزین نمیدید وای واقعا بزرگترین مشگل شده

مهدی اژدری
مهمان
مهدی اژدری

چراسهمیهب نمی‌دین به من

ناصر
مهمان
ناصر

سلام خداخیرتون بده توی این بیکاری که جوانهادارن بازاین کمک رسونه ممنون ازهمکارانی که برای پابرجایی اسنپ زحمت فراوان می کشن مرسی خداقوت

شهرام
مهمان
شهرام

سلام مبلغ واریزی برای اعتبار سوخت من کمتر از مبلغ واقعیه دلیل هم اشتباه در تک گانه بودن ماشین من میباشد. لطفا مشکل مرا حل کنید. با سپاس

جعفر سعدی
مهمان
جعفر سعدی

سلام خسته نباشید من چطوری می توانم سهمیه بنزین دریافت کنم

امید
مهمان
امید

درضمن برا من پیامک نیامده اما در سامانه سماس که استعلام کردم دیدم سهمیه رو ریختن الان من میتونم استفاده کنم

امید
مهمان
امید

اگه که با کارت خود جایگاه استفاده کنیم بازم همون چهار رقم اخر کد ملی باید زد

باشگاه رانندگان اسنپ
ویرایشگر
باشگاه رانندگان اسنپ

سلام امید جان

بله. برای استفاده از اعتبار سهمیه بنزین رمز اعتبارتون رو وارد کنید

حسن
مهمان
حسن

سلام برای من پیام اومد به حسابم واریز شد ولی هنوز چیزی ندیدم

1 225 226 227