آموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکس

بایدها و نبایدهای موتورسواری

موتورسواری کار آسانی به نظر می‌رسد، اما زمانی که در خیابان‌های پرترافیک با خودروهای بزرگ و کوچک، راننده‌های تازه‌کار و عابرین پیاده، مواجه می‌شوید، متوجه می‌شوید که اصلاً کار ساده‌ای نیست و دردسرهای خاص خود را دارد. در این شرایط لزوم رعایت قوانین راهنمایی‌ورانندگی بیشتر از قبل به چشم می‌آید. چه یک موتورسوار حرفه‌ای با چند سال تجربه باشید، چه موتورسوار مبتدی که چند ماه بیشتر پشت موتور ننشسته است، درهرصورت باید ایمنی در موتورسواری را جدی بگیرید. در این مطلب با مرور نکات و قوانین مهم موتورسواری همراه ما باشید.

استفاده از کلاه ایمنی موتورسواری استاندارد

کلاه ایمنی موتورسواری حافظ جان شما است. موتورسواری به دلیل ویژگی‌های خاص موتورسیکلت، به‌صورت بالقوه خطرهایی دارد، حال در نظر بگیرید در این شرایط توصیه‌های ایمنی را هم جدی نگیریم، بدیهی است که امکان و احتمال وقوع تصادف به‌شدت بالا می‌رود.

عدم تحمل هوای گرم، گرانی، سنگینی و … دلایل خوبی برای بازی با جان خود نیست. همه ما می‌دانیم حتی یک برخورد ساده با موتورسیکلت و عدم کنترل از سوی موتورسوار باعث می‌شود تا موتورسیکلت به‌راحتی به زمین برخورد کند. حتی اگر به طور معجزه‌آسایی از چنین حوادثی جان سالم به در ببرید، بی‌تردید از آسیب‌های شدید جسمانی در امان نخواهید ماند.

عدم حمل بار نامتعارف

حمل بار نامتعارف علاوه بر به خطر انداختن جان شما، ممکن است باعث توقیف موتورسیکلت هم بشود. موتورسیکلت مثل هر وسیله نقلیه دیگری، ظرفیت معینی دارد و استفاده بیشتر از حد مجاز آن در درجه اول باعث آسیب به خود موتورسوار می‌شود و احتمال وقوع تصادفات را بالا می‌برد.
علاوه بر آسیب جانی، بار سنگین از نظر فنی به موتورسیکلت آسیب می‌زند و با کاهش ایمنی جان سایر رانندگان و عابران پیاده را به خطر می‌اندازد.

ممنوعیت لایی کشیدن

لایی‌کشیدن یک از مهم‌ترین دلایل تصادف موتورسواران است. خط‌کشی خیابان‌ها و تفکیک مسیر حرکت وسایل نقلیه برای نظم‌دادن و پیشگیری از تصادفات و حوادث رانندگی ترسیم شده است. کاربران موتورسوار هم مثل سایر رانندگان ملزم به حرکت بین خطوط هستند و با رعایت فاصله مناسب از سایر خودروها و خودداری از تغییر مسیر ناگهانی می‌توانند از بسیاری از حوادث پیشگیری کنند.

عدم تردد در مسیر ویژه اتوبوس و تاکسی

حتماً می‌دانید در صورت بروز تصادف در خطوط ویژه، کاربران موتورسوار مقصر شناخته می‌شوند. برخی از موتورسواران برای اینکه زودتر به مقصد برسند از میان‌برهای غیرقانونی مثل خطوط ویژه اتوبوس، آمبولانس و … و همچنین حرکت در پیاده‌روها استفاده می‌کنند، غافل از اینکه این مسیرها بسیار خطرناک هستند و درصورتی‌که حادثه‌ای رخ دهد موتورسوار مقصر خواهد بود و باید جریمه پرداخت کند.

حتی اگر در این مسیر مأمور راهنمایی‌ورانندگی هم برای ثبت تخلف حضور نداشته باشد، باز هم این حرکت از دید دوربین‌های ثبت تخلف شهری به‌دور نخواهد ماند.

عدم تردد با پلاک مخدوش

پلاک موتورسیکلت وسیله شناسایی آن است و مخدوش کردن پلاک، یعنی کم‌وزیاد کردن اعداد و شماره یا ایجاد هرگونه تغییر به این معنی است که موتورسوار قصد انجام تخلف و زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی‌ورانندگی را دارد و نمی‌خواهد شناسایی شود.

این نکته را به‌خاطر بسپارید در صورت وقوع تصادف، سرقت یا هر حادثه دیگری، اگر پلاک موتورسیکلت مخدوش باشد، این مسائل قابل‌ردیابی و پیگیری نخواهد بود و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

ممنوعیت صحبت با تلفن همراه هنگام موتورسواری

یکی از عواملی که تصادفات را افزایش می‌دهد، استفاده از گوشی همراه هنگام حرکت است. مکالمات متنی و صوتی در هنگام رانندگی موجب حواس‌پرتی و وقوع حوادث خطرسازی می‌شود. پس با استفاده‌نکردن از تلفن همراه در هنگام حرکت از هر حادثه‌ای به‌دور باشید.

عدم تردد در جهت مخالف مسیر مجاز

معطلی و خستگی ماندن در خیابان‌های پر ترافیک گاهی اوقات به‌قدری کلافه‌کننده است که ما را به فکر راه میان‌بر می‌اندازد تا به این طریق زودتر از شر ترافیک رها شویم؛ ولی بعضی از این میان‌برها جان ما را به خطر می‌اندازند.
 موتورسواری در خلاف جهت مسیر یکی از این میان‌برهای خطرناک است که علاوه بر پیامدهای احتمالی جانی و مالی، زیر پا گذاشتن قوانین رانندگی و نادیده‌انگاشتن حقوق سایر مردم نیز به‌حساب می‌آید.

سخن پایانی

رانندگی هر وسیله نقلیه‌ای نیازمند رعایت نکات ایمنی است و موتورسواری هم از این قاعده مستثنا نیست. برای ایمن ماندن در موتورسواری، رعایت نکات و قوانین موتورسواری و از همه مهمتر صبر و احتیاط ضروری است. رعایت قوانینی همچون عدم تردد در مسیرهای غیرمجاز، استفاده از کلاه ایمنی موتورسواری و … تسلط شما را به موتورسیکلت بیشتر می‌کند و اجازه نمی‌دهد کنترل اوضاع از دستتان خارج شود. 

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

  1. سلام .قبل ثبت نام تبلیغات میکردند ثبت نام در اسنپ باکس ۵ میلیون هدیه.من خودم غیر حضوری بدون معرف ثبت نام کردم .شانس که نیاد ۲ میلیون موتور خرج پیدا کرد.از اسنپ تماس میگرند که شما میتونید شروع به کار کنید ، آیا مشکلی پیش آمده .و تا میگیم مالی کمی نیاز دارم موتور درست کنم .دیگه جواب نمیدهند.هدیه سرم بخوره وام لا اقل ۵ میلیون بدید که من روز ۲ سرویس نرم .در صورتی که بیکار خونه هستم .و تمامی مدارک موتور منم تکمیل گواهینامه ۲۰ ساله قبل گرفتم.کمی هوا ما را داشته باشید تا راه بیافتیم.ممنون تشکراگر هر وقت استارت کار تمام وقت زدم بعد یک هفته هدیه تعلق میگیره یا میسوزه .لا اقل هفته اوایل مشکل داشتیم .بعد یک ماه سرویس کامل رفتیم هدیه ما را بدهید تا دلمان خوش باشد ‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا