آموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکس

چرا استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسواران ضروری است؟

موتورسواران به دلیل ویژگی‌های وسیله نقلیه‌ای که از آن استفاده می‌کنند، بیشتر از رانندگان خودروهای سواری در معرض آسیب قرار دارند. کلاه ایمنی برای موتورسواران مثل کمربند ایمنی برای رانندگان ضروری است و برای اینکه مؤثر باشد لازم است برخی استاندارهای ایمنی را داشته باشد. علاوه‌برآن استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسواران با توجه قوانین راهنمایی‌ورانندگی در کشور ما اجباری است و در صورت عدم رعایت این قانون، فرد خاطی مشمول جریمه می‌شود. باتوجه‌به این موارد ضرورت انتخاب یک کلاه ایمنی مناسب بیشتر به چشم می‌آید. در این مطلب به مهم‌ترین مزایای داشتن کلاه ایمنی موتورسواری اشاره کرده و نکات اصلی در انتخاب کلاه ایمنی را مرور می‌کنیم.

مزایای استفاده از کلاه ایمنی موتورسواری

موتورسیکلت هیچ حفاظی در اطراف خود ندارد و در صورت بروز حادثه، راکب خود را در معرض شدیدترین آسیب‌ها قرار می‌دهد؛ پس لازم است تا جایی که می‌توانیم در برابر آسیب‌های احتمالی از خودمان محافظت کنیم. استفاده از کلاه ایمنی هنگام موتورسواری مهم‌ترین وسیله ایمنی است که به روش‌های مختلف از جانمان محافظت می‌کند.

محافظت از سر و گردن در برابر صدمات

مهم‌ترین فایده استفاده از کلاه ایمنی موتورسواری محافظت از سر و گردن و صورت در موارد بروز حادثه است. در تصادف بین موتورسیکلت و سایر وسایل نقلیه، موتورسوار بیشترین آسیب را می‌بیند. آمارها نشان می‌دهد آسیب‌های سر هنگام تصادف منجر به بیشترین تلفات و همچنین معلولیت‌های طولانی‌مدت در افراد شده است.

طبق گزارش اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها (NHTSA)، احتمال مرگ یک موتورسوار با کلاه ایمنی در اثر صدمات مرگبار به سر سه برابر کم‌تر از راکب بدون کلاه ایمنی است؛ بنابراین توصیه می‌شود در هنگام سفر برای حفظ جان خود و سرنشینان از کلاه ایمنی استفاده کنید.

محافظت در برابر گردوغبار و وزش باد

استفاده از کلاه ایمنی در شرایط وزش شدید باد از چشم و صورت در برابر گردوغبار محافظت کرده و مانع برخورد اجسام ریز شناور در هوا به‌ صورت می‌شود. نقاب روی کلاه ایمنی موتورسوار هنگام بارندگی از ورود آب جلوگیری کرده و مانع حواس‌پرتی می‌شود.

علاوه‌برآن، استفاده از کلاه ایمنی با کاهش صدای زوزه باد که در کنار گوش‌های شما می‌پیچد، راحتی را برای شما فراهم می‌کند و شدت وزش باد را که به‌صورت و چشمان شما برخورد می‌کند، کاهش می‌دهد.

امکان رؤیت موتورسوار در تاریکی

بسیاری از حوادثی که برای موتورسواران پیش می‌آید به علت عدم رؤیت راکب موتورسیکلت توسط سایر رانندگان است. مخصوصاً در هوای تاریک و ساعات اولیه صبح، قابلیت مشاهده موتورسواران توسط سایر رانندگان به‌شدت کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این مشکل استفاده از کلاه ایمنی موتورسواری که با خطوط شبرنگ طراحی شده، کمک بسیار زیادی می‌کند. خطوط شبرنگ باعث می‌شود موتورسوار در معرض دید رانندگان خودروهای سواری و کامیون‌ها قرار بگیرد.

رعایت قوانین رانندگی

یکی از کمترین مزایای استفاده از کلاه ایمنی موتور هنگام موتورسواری این است که جریمه نخواهید شد. اهمیت کلاه ایمنی موتورسواری به‌اندازه‌ای است که قانونگذار استفاده از آن را اجباری کرده است و این قانون برای همه دارندگان موتورسیکلت بدون درنظرگرفتن سن اعمال می‌شود. نداشتن کلاه ایمنی موتورسواری از جمله تخلفاتی است که منجر به توقیف موتور می‌شود.

نکات مهم هنگام خرید کلاه ایمنی موتورسواری

  • کلاهی را انتخاب کنید که سایز آن کاملاً با اندازه سر شما تناسب داشته باشد و کاملاً روی سرتان ثابت قرار بگیرد و به‌اصطلاح لق نباشد.
  • کلاه باید حتماً تهویه داشته باشد تا از جمع‌شدن رطوبت داخل کلاه جلوگیری شود.
  • در صورت استفاده مستمر بهتر است هر پنج سال یکبار کلاه ایمنی را عوض کنید.
  • وزن کلاه ایمنی موتورسواری باید به صورتی باشد که بتوانید ساعات طولانی به‌راحتی از آن استفاده کنید. کلاه ایمنی سنگین به گردن شما آسیب وارد می‌کند. وزن کلاه ایمنی باتوجه‌به مدل و شرکت سازنده آن متفاوت است؛ ولی به طور معمول توصیه می‌شود وزن کلاه بین ۱.۳ تا ۱.۶ کیلوگرم باشد.
  • وقتی کلاه ایمنی موتورسواری را روی سر قرار می‌دهید نباید در زاویه دید شما اختلال ایجاد کند. زاویه دید جانبی ۱۰۵ درجه و دید بالای ۷ درجه حالت استاندارد است.
  • استفاده از کلاه‌های ایمنی فک ثابت در مقایسه با کلاه کاسکت بدون فک ایمنی بیشتری ایجاد می‌کند.
  • کلاه ایمنی انتخاب کنید که بر قابلیت شنوایی شما تأثیر زیادی نگذارد و بتوانید به موقع به محرک‌های صوتی اطراف پاسخ مناسب بدهید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا