آموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکس

تنظیم صحیح آینه‌های موتورسیکلت

 آینه‌های موتورسیکلت هم مثل آینه خودروها اهمیت زیادی در جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار دارند. این نکته ساده زمانی که در جاده‌های شلوغ و پر پیچ‌وخم یا در ترافیک هستید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

کاربرد اصلی آینه‌های موتورسیکلت، گسترش دید عقب موتورسوار است. بیشتر موتورسواران آینه‌های موتورشان را طوری تنظیم می‌کنند که نمای باریکی از عقب قابل‌مشاهده است و معمولاً امتداد زاویه‌ای که انتخاب می‌کنند از آرنجشان عبور می‌کند.

با چرخش آینه‌ها به سمت بیرون و ایجاد زاویه گسترده‌تر، موتورسوار می‌تواند نمای بیشتری از عقب را مشاهده کنید و تقریباً همه چیز در پشت سرتان را ببینید.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در موتورسیکلت سمت راست، آینه‌ها با زاویه بازتری قرار گرفته‌اند و نمای بسیار گسترده‌تری در مقایسه با موتور سمت چپ قابل‌مشاهده است.

 دفعه بعد که سوار موتور خود می‌شوید، قبل از حرکت نگاهی دقیق به هر آینه بیندازید. چه مقدار از صحنه پشت سرتان در آینه‌ها دیده می‌شود؟ آیا نمای آینه چپ همانند نمای آینه سمت راست است؟

تنظیم صحیح آینه‌های موتورسیکلت تأثیر زیادی در گسترش میدان دید شما دارد؛ اما به طور کامل به آن‌ها اطمینان نکنید؛ چراکه آینه‌ها تمام فضای اطراف و پشت سر شما را پوشش نمی‌دهند. برای پرکردن نقاط کور آینه‌ها، از بالای شانه‌های خود اطراف را نگاه کنید و مطمئن شوید در میدان دید سایر رانندگان قرار دارید. بسیاری از رانندگان برای دیدن موتورسوارها دچار مشکل می‌شوند و ممکن است به طور ناگهانی در مقابل شما ظاهر شوند.
با چرخاندن مناسب سر به اطراف، میدان دید خود را افزایش داده، نقاط کور خود را پوشش دهید. انجام این کار به‌ویژه هنگام تغییر مسیر عبور و یا جهت حرکت ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا