آموزش رانندگان اسنپ

قوانین ضد دخانیات اسنپ در روز جهانی بدون دخانیات

آخرین روز ماه می که با ۱۰ خرداد  مصادف است از سوی سازمان بهداشت جهانی با عنوان روز جهانی بدون دخانیات (World No Tobacco Day) نام‌گذاری شده است.

هدف نام‌گذاری روز جهانی بدون دخانیات

هدف این نام‌گذاری تشویق افراد به ترک مصرف دخانیات و جلب‌توجه نسبت به مضرات استفاده از مواد دخانی است. مصرف دخانیات سالانه خسارت‌های مالی زیادی به اقتصاد خانواده‌ها وارد می‌کند و از آن مهمتر تهدید‌هایی برای سلامت افراد و نزدیکان‌شان در پی دارد.

شعار روز جهانی بدون دخانیات سال 2023

سازمان بهداشت جهانی سالانه برای افزایش آگاهی عمومی در مورد تأثیرات مصرف دخانیات، فعالیت‌ها و اقدامات گسترده‌ای با محوریت شعار جهانی آن سال انجام می‌دهد. امسال نیز هم‌زمان با روز جهانی بدون دخانیات، سازمان جهانی بهداشت، شعار «مردم به غذا نیاز دارند نه به دخانیات» را منتشر کرد. تأکید امسال سازمان بهداشت جهانی بر تشویق دولت‌ها به پایان کِشت محصولات دخانی و حمایت از کاشت محصولات پایدار غذایی است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ۱۰.۵۷۱ هکتار از زمین‌های ایران نیز به کاشت دخانیات اختصاص دارد.

خطرات مصرف دخانیات هنگام رانندگی

مصرف سیگار هنگام رانندگی ممنوع است و افراد خاطی مشمول پرداخت جریمه می‌شوند. کاهش سرعت عکس‌العمل راننده، خستگی و خشک‌شدن چشم‌ها، بی‌قراری و عدم تمرکز از مهمترین اثرات منفی مصرف سیگار هنگام رانندگی است.

آمارهایی که از بزرگراه‌های سطح جهان جمع‌آوری شده‌اند،‌ نشان می‌دهند که سیگارکشیدن در حال حاضر یکی از عوامل مهم وقوع تصادفات رانندگی محسوب می‌شود.

آمار جان‌باختگان در اثر مصرف دخانیات

بر اساس آمارهای منتشر شده (2021) از سوی سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد، سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. مرگ در اثر استفاده از دخانیات تنها عامل خطرناک نیست. چرا که استفاده‌کنندگان از سیگار و دیگر مواد دخانی، سلامت و زندگی اطرافیان و نزدیکانشان را نیز تهدید می‌کند. در این گزارش آمده است که سالانه ۱.۲ میلیون نفر غیرسیگاری، به صورت غیرمستقیم و به دلیل قرار گرفتن در معرض دود دست دوم، قربانی مصرف دخانیات می‌شوند.

قوانین ضد دخانیات اسنپ

سامانه حمل‌و‌نقل هوشمند اسنپ، در راستای اهمیت مبارزه با مصرف دخانیات، قوانین مشخصی را وضع کرده است. این قوانین هم‌زمان کاربران راننده و مسافر را موظف می‌کند در طول سفر (در خودرو) از مصرف دخانیات پرهیز کنند. کشیدن سیگار در تمام مراحل سفر اسنپی ممنوع است.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

  1. من راننده اسنپ هستم مسافر بدون اجازه خواست سیگار در خودرو بکشد به ایشان عرض کردم بی زحمت نکشید و گفت چون نمیگذاری که سیگار بکشم پس من به پشتیبانی زنگ میزنم ومی گویم که بی احترامی کردی وحساب کاربری تورامسدود می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا