آموزش رانندگان اسنپ

تنظیمات درخواست؛ ورود به طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا

ترافیک و آلودگی هوا دو مشکل مهم در شهرهای بزرگ هستند و راهکارهای زیادی برای کاهش تأثیر این دو معضل در نظر گرفته شده است. طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا از جمله مهمترین این راهکارها هستند. در طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا محدودیت‌هایی بر اساس مناطق پر رفت‌و‌آمد یا ساعت پر‌تردد در نظر گرفته شده است. برای راحتی کاربران راننده اسنپ، در اپلیکیشن راننده امکان انتخاب ارسال درخواست‌های سفر در محدوده طرح در نظر گرفته شده است و کاربران راننده اسنپ بر اساس تجربه دریافته‌اند میزان درخواست‌های سفر در مناطق طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا بیش از سایر نقاط است و با متناسب‌سازی قیمت در محدوده‌های طرح ترافیک تهران، امکان کسب درآمد بالا در آنها وجود دارد.

در این مطلب روش استفاده از گزینه «تنظیمات درخواست» برای دریافت درخواست‌های سفر در محدوده طرح را مرور می‌کنیم و در ادامه با جزئیات طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا در تهران بیشتر آشنا می‌شویم.

راهنمای استفاده از گزینه تنظیمات درخواست در اپلیکیشن راننده اسنپ

در اپلیکیشن رانندگان اسنپ، قابلیتی در نظر گرفته شده است که می‌توانید تمایلتان برای دریافت درخواست های سفر در محدوده طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا را اعلام کنید. برای این کار می توانید از گزینه «تنظیمات درخواست» استفاده کنید.

گزینه «تنظیمات درخواست» در صفحه اصلی اپلیکیشن قابل‌مشاهده است. برای تنظیم نوع درخواستتان، روی این گزینه بزنید و یکی از گزینه‌های «ورود به طرح کاهش آلودگی هوا» یا «ورود به طرح ترافیک» یا هر دو را انتخاب کنید. با انتخاب هر حالت توضیحی در بالای صفحه برایتان به نمایش درمی‌آید و از این‌به‌بعد درخواست‌های سفر در محدوده موردنظرتان برایتان ارسال خواهد شد.

طرح ترافیک چیست؟

طرح ترافیک راه‌حلی است برای کاهش تردد خودروهای شخصی در مناطق پررفت‌وآمد شهری. خودروهای شخصی برای رفت‌و‌آمد در محدوده‌های تعیین‌شده شرایطی دارند که در صورت عدم رعایت این شرایط، مشمول پرداخت جریمه می‌شوید.

در این طرح، خودروهایی که رقم سمت راست پلاک‌شان فرد است، در روزهای فرد یعنی یکشنبه و سه‌شنبه و خودروهایی که رقم سمت راست پلاک‌شان زوج است در روزهای زوج، یعنی شنبه، دوشنبه و چهارشنبه می‌توانند وارد محدوده طرح شوند.

برای راحتی شما کاربران راننده اسنپ، قابلیت پرداخت عوارض و بدهی خودرویی را از طریق اپلیکیشن فراهم شده است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به‌راحتی و فقط با چند کلیک از خدمات خودرویی نظیر استعلام و پرداخت خلافی خودرو، عوارض آزادراهی و پرداخت طرح ترافیک تهران استفاده کنید. روی لینک زیر بزنید و اطلاعات کامل درباره نحوه پرداخت طرح ترافیک تهران از طریق گزینه اسنپ‌کارپِی در اپلیکیشن را مشاهده کنید.

گاهی طرح ترافیک علاوه بر تهران در بسیاری از شهرها از جمله کرج، اصفهان، شیراز و تبریز هم بسته به شرایط اجرا می‌شود.

محدوده طرح ترافیک در تهران

 • سمت شمال: از خیابان مطهری
 • سمت جنوب: از خیابان شوش
 • سمت غرب: از خیابان کارگر
 • سمت شرق: از خیابان شریعتی و هفده شهریور

ساعت‌های طرح ترافیک در تهران

 •  طرح ترافیک از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ اجرا می‌شود.
 • روزهای پنجشنبه طرح ترافیک اجرا نمی‌شود.

طرح آلودگی هوا چیست؟

در طرح آلودگی هوا نیز محدودیت‌هایی برای رفت‌وآمد خودروها در نواحی پرتردد شهری در نظر گرفته شده است. این محدودیت‌ها بر اساس ساعت رفت‌وآمد است و خودروها نمی‌توانند در ساعت‌های تعیین‌شده در بخش‌های خاصی از شهر تردد کنند.

مسیرهای طرح کاهش آلودگی هوا در تهران

مسیرهایی که در طرح آلودگی تهران قرار دارند، به شرح زیر هستند:

 • سمت شمال: از چمران به همت تا زین‌الدین به امام علی.
 • سمت شرق: از زین‌الدین به امام علی تا امام علی به بعثت.
 • سمت جنوب: از امام علی به بعثت تا بعثت به نواب.
 • سمت غرب: از بعثت به نواب تا چمران به همت.

ساعت‌های طرح کاهش آلودگی هوا در تهران

محدودیت‌هایی برای تردد به مناطق فوق وجود دارد. ساعت ممنوع‌بودن ورود به مناطق طرح به شرح زیر است:

 • روزهای شنبه تا چهارشنبه، طرح از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ اجرا می‌شود.
 • روزهای پنجشنبه، طرح از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ اجرا می‌شود.

نحوه ثبت‌نام برای ورود به طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا

برای ثبت‌نام باید به سایت تهران من (my.tehran.ir) مراجعه کنید و به‌مدت ۲۰ روز برای تهران و ۱۵ روز برای شهرستان ثبت‌نام کنید. با این کار، با ورود به محدوده طرح، جریمه نخواهید شد.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (%s دیدگاه)

 1. شستشوی انژکتور انجام دادند ۲۵۰ هزینه گرفت از بیرون ارزون بود.ولی ازجای دیگه تلافی کرد خرج اضافی گذاشت، یشمع ۳۵۰ را ۴۵۰ حساب کرد .یعنی یر به یر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا