آموزش رانندگان اسنپ

صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ

نحوه محاسبه کمسیون اسنپ یکی از دغدغه های همیشگی کاربران راننده و حتی مسافران است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم به این سؤال همیشگی که اسنپ چند درصد کمیسیون می‌گیرد پاسخی شفاف و کامل دهیم. اگر برای شما هم این سؤال پیش‌آمده که کمیسیون و کرایه اسنپ چگونه محاسبه می‌شود در این مطلب همراه ما باشید و با صفر تا صد نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ کاملاً آشنا شوید.

درصد کمیسیون اسنپ در تهران و شهرستان‌ها

درصد کمیسیون اسنپ در ۵ استان تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، ۱۵٪ است. کاربران راننده در سایر استان‌ها ۲۰٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

درصد کمیسیون اسنپ، باتوجه‌به استان محل فعالیت، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

مقایسه کمیسیون اسنپ با سایر شرکت‌های تاکسی اینترنتی در جهان

شرکت اوبر (Uber) و شرکت (Lyft) دو شرکت بزرگ تاکسی اینترنتی در جهان هستند که سهم بزرگی در جابه‌جایی مسافران در سراسر جهان برعهده دارند. رانندگان هر دو شرکت اوبر و لیفت ۲۵٪ از هزینه هر سفر را به‌عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنند.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد درصد کمیسیون اسنپ در کلان‌شهرها ۱۵٪ و در سایر شهرها ۲۰٪ است. لازم به ذکر است کاربران راننده به‌صورت دوره‌ای طرح‌های تشویقی دریافت می‌کنند که با استفاده از این طرح‌ها کمیسیون پرداختی عملاً به کمتر از مقادیر گفته شده و به زیر ۱۰٪ می‌رسد که اختلاف زیادی با شرکت‌های مطرح تاکسی اینترنتی جهان دارد.


طرح‌های معافیت از کمیسیون راننده اسنپ

حمایت از کاربران راننده و ایجاد انگیزه‌ برای افزایش فعالیت، یکی از تلاش‌های همیشگی اسنپ است. طرح‌های تشویقی و معافیت دائمی و دوره‌ای از پرداخت حق کمیسیون بخشی از فعالیت‌های اسنپ در این رابطه است.

معافیت دائمی گروه‌های خاص

اسنپ در راستای مسئولیت اجتماعی خود همواره تلاش کرده تا از گروه‌های مختلف جامعه حمایت کند، از ابتدای فعالیت اسنپ تاکنون خانواده‌های شهدا، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت و جانبازان به طور دائم از پرداخت کمیسیون اسنپ معاف هستند.

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۸ هزار کاربر راننده اسنپ، معاف از پرداخت حق کمیسیون بودند که مجموع ارزش معافیت از کمیسیون آن‌ها معادل ۶۲ میلیارد تومان بود. 

معافیت دوره‌ای

علاوه بر معافیت دائمی برخی گروه‌های خاص، طرح‌های دوره‌ای معافیت از کمیسیون اسنپ هم اجرا شده است و تاکنون اقشار مختلف جامعه از جمله زنان سرپرست خانوار، بیماران هموفیلی و … را نیز از پرداخت کمیسیون معاف شده‌اند.

سفرهای خنک اسنپی

اسنپ برای قدردانی از نحوه عملکرد کاربران حرفه‌ای راننده در روزهای گرم سال، به‌ازای بازخوردهای مثبتی که از مسافران دریافت می کنند، طرح تشویقی معافیت از پرداخت بخشی از کمیسیون را اجرا می‌کند.

اسنپ با صرف‌نظر از حق کمیسیون، تلاش کرده است در تمام روزهای سخت در کنار مردم باشد.

مسئولیت‌های اجتماعی اسنپ

اسنپ همواره تلاش می‌کند در راستای مسئولیت اجتماعی خود، در روزهای شادی و غم با حضور مفید و مؤثر، کنار مردم باشد. از همین رو شاهدیم که در شرایط بحرانی مانند حادثه متروپل آبادان، وقوع سیل در یزد و وقوع زلزله در شهرهای خوی و سلماس از همان ساعات ابتدایی، برای تسهیل رفت‌وآمد در این شهرها و کنترل بهتر بحران، کاربران راننده را از پرداخت حق کمیسیون اسنپ معاف کرد تا به‌نوبهٔ خود در روزهای سخت همراه مردم باشد.

همچنین اسنپ بارها در رویدادهای مختلفی نظیر نمایشگاه کتاب، تلکام، پارک علم و فناوری پردیس و … برای کمک به برگزاری بهتر رویداد و رفت‌و‌آمد راحت‌تر افراد از مبلغ کمیسیون خود صرف‌نظر کرده است.

در باشگاه رانندگان اسنپ انواع تسهیلات خودرویی، رفاهی و درمانی ارائه می شوند.

خدمات باشگاه رانندگان در مقابل کمیسیون دریافتی از کاربران راننده

 رفاه حال کاربران راننده و خانواده‌های آنها برای اسنپ اولویت بالایی دارد. به همین دلیل باشگاه رانندگان اسنپ همواره تلاش می‌کند با ارائه خدمات و تسهیلات متنوع، پاسخگوی نیازهای اساسی کاربران راننده باشد.

باشگاه رانندگان برای همراهی با کاربران راننده اسنپ و اسنپ‌باکس شکل‌گرفته و علاوه بر ارائه تسهیلات خودرویی (اتوسرویس، روغن، لاستیک، CNG، لوازم‌یدکی، کارواش، باتری، تعمیرگاه، معاینه فنی)، خدمات درمانی (پزشک، دندان‌پزشک، آزمایشگاه و کلینیک‌های درمانی) و خدمات رفاهی (پوشاک، لوازم‌خانگی، موبایل و لوازم جانبی)، آموزش‌های ویژه کاربران راننده و موتورسوار، اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مهم، برگزاری مسابقات ویژه کاربران راننده با جوایز نفیس و … را نیز بر عهده دارد.

 قیمت‌گذاری کرایه اسنپ بر اساس «مسافت بین مبدأ و مقصد» و «زمان تقریبی سفر» و به‌صورت هوشمند انجام می‌شود و عرضه و تقاضا هم نقش مهمی در کرایه هر کیلومتر اسنپ دارد.
 به‌عنوان‌مثال در ساعات اوج ترافیک، درخواست سفر در برخی مسیرها بیشتر می‌شود و به دنبال آن مدت‌زمان سفر هم افزایش می‌یابد. افزایش تعداد مسافر و زمان انجام سفر موجب می‌شود تعداد کاربران راننده آزاد برای قبول درخواست‌های سفر کمتر شود. در نتیجه هزینه سفر اسنپی افزایش می‌یابد.

 علاوه بر ترافیک در شرایط بارش باران و برف یا در مسیرهایی که در طرح ترافیک قرار دارد به دلیل عدم توازن بین عرضه و تقاضا تعداد درخواست‌های سفر از تعداد کاربران راننده پیشی می‌گیرد و باعث افزایش هزینه سفر اسنپی می‌شود.

 گاهی شرایطی پیش می‌آید که کرایه اسنپ کمتر از کرایه روزهای عادی است. مثلاً در ساعت‌های خلوت و کم رفت‌وآمد و برخی روزهای تعطیل میزان درخواست‌های سفر کم می‌شود و تعداد کاربران راننده آزاد از تعداد مسافران بیشتر شده و در نتیجه قیمت سفر اسنپی کمتر از روزهای عادی محاسبه می‌شود.

نحوه مشاهده میزان کمیسیون کسرشده و درآمد خالص سفر

در قسمت گزارش‌های سفر در اپلیکیشن کاربران راننده، امکان مشاهده میزان «خالص دریافتی هزینه سفر» فراهم شده است. توجه داشته باشید در هر صورت، چه مسافر هزینه سفر را نقدی به شما بپردازد چه آن را اعتباری پرداخت کند، با مراجعه به این بخش می‌توانید مبلغ خالص دریافتی هر سفر را مشاهده کنید.

نحوه افزایش درآمد در اسنپ

درآمد بالا در اسنپ از یک فرمول ساده پیروی می‌کند. رانندگان اسنپ با قبول سفرهای بیشتر، درآمد بهتری هم به دست می‌آورند. کاربران راننده‌ای که قبول سفر بیشتری داشته باشند و برای پذیرش درخواست‌های سفر تعلل نمی‌کنند، در اولویت اول ارسال درخواست قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

نحوه محاسبه کمیسیون اسنپ موضوعی است که هم برای کاربران راننده و هم مسافران جالب است و نسبت به آن کنجکاو هستند. در این مطلب سعی کردیم درباره کمیسیون، نحوه محاسبه کرایه اسنپ، طرح‌های معافیت از کمیسیون و خدمات باشگاه رانندگان در قبال دریافت کمیسیون، توضیح کاملی ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب به سؤال همیشگی «کمیسیون اسنپ چقدر است» پاسخ داده باشیم.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (31 دیدگاه)

 1. sedeghfatahi519@gmail.com
  سرپل‌ذهاب کرایه آژانس شده 35هزاز کرایه تاکسی با سهمیه بنزین که دارن شده نفری 5هزار اونوقت اون مسیر رو من اسنب میام 13هزار نه سهمیه بنزین داریم ونه هیچی فقط موندم تو وژدان وانصاف تون امروز 30سرویس رفتم 340هزار دستم گرفته اخه شد کار د

 2. ممنونم از شما من جانباز هستم کمسیون پرداخت نمیکنم برنامه خیلی خوب وعالی است و باعث شد خیلی از جوانان مشغول به کار بشند درآمد کسب کنند
  خداوند متعال پاداش دهد

 3. با سلام.درمورد کرایه و کمیسیون توضیح دادین ممنون یک مورد خاص هم هست اگ ب اپلیکیشن اضافه بشه واقعا عالیه.اون هم تعدادمسافراست.بعضی وقتا مجبوریم چهارنفرسوارکنیم با کرایه پایین استهلاک چند برابرمیشه.لطفا بررسی کنید

 4. باسلام من خودم بیماری خاص دارم در اسنپ هم فعالیت میکنم پس چرا از من کمیسیون کسر میشه

 5. سلام
  اسنپ حداقل کاربرانی که فقط کارشون اسنپ هست رو بیمه ردکنه عالی میشه

 6. برنامه بسیار خوب فقط کاش سرویس رزروی هم اضافه بشه و سفر بین شهری برای شبها هم قابل اجرا باشه.

 7. به نظرمن اسنپ هیچ مشکلی نداره فقط مشکل نرم افزاری و کرایه پایین وبیمه نداشتن راننده هاش که اونم اگه مدیریت قوی داشته باشه حل میشه

 8. واقعا ممنونم همه چیز رو به سطح رسوندین،مگه بهتر از این وجود داره؟؟؟

 9. سلام چرا همش باید راننده جورهمه چیزو بکشه هزینه تماس بامسافر لااقل هزینه بنزینی که پرداخت میکردین خوب بود ولی متاسفانه الان هشت ماه هست که پرداخت نمیکنید ؟یه راه حلی پیداکنید

 10. بسیار عالیه ولی در بعضی موارد حق کمیسیون‌های کمی نامتعادله

 11. MOHAMMED/and @63-باسلام بنده فرزند ایثار گران
  هستم چطوری ازکمسیون معاف هستم راهنمایی کنید
  باتشکر

 12. سلام قیمت های پایین برام ارسال میشه درست کنید

 13. با سلام و خسته نباشید کار اسنپ ک ما اومدیم مشغول شدیم از سر بی کاری و تفریح نیست ب خدا اومدیم ی لغمه نون برای زنو بچمون در بیاد چرا کمیسون کرمانشاه ۲۰ درصده تهران ۱۵ چرا کرایه کرمانشاه نصف تهران نیست چرا مسیری ک تا مبدا ۱۰ دیقه زده یک رب باید منتظر مسافر باشیم هیچ تاثیری تو کرایه نداشته باشه چرا همه کمیسیون با این کرایه هیچ انگار داریم صلواتی کار می‌کنیم باید راننده بده مگه بنزین و استهلاک کمه ترو خدا یه فکری برای کرایه های کرمانشاه هم بکنین اینجوری باشه باید بدرود بگیم

 14. با سلام به نظر من این خیلی کار خوبیه مخصوصاً موقع برگشت خالی برمیگردیم اگه کسی درس کار کنه روزی حداقل 400.5000در میاره فقط خواهشاً یکم کرایها بعضی وقتها خیلی کم میشه لطفاً رسیدگی بفرمایید ممنون خسته نباشی…..

 15. کرایه ۵۰هزارتومنی رو۱۲هزارقیمت میدیدچه انصافی دارید اصطحلاک هم درنمیاد

 16. داداش ماهیچی نمیدونیم همیشه عقل برهم چیز وکس غالبیت داشته دارد وخواهد داشت تاعقل نداریم زیردست خواهیم بود وقتی بدون وابستگی برای خودمان باشیم اینها دیگرمجود ندارند

 17. واقعا من نمیدونم چی مصرف میکنید به جای اینکه کمیسیون توی شهر های کوچیک که مسافر و کرایه ها کمتره پایین تر باشه بالاتره واقعا دیگه من موندم این طرز محسابه کردن و پول دراوردن شما حلاله؟

  1. دقیقا منم همین برام سواله و بخاطر همین هیچوقت به کار در اسنپ فکر نکردم!

 18. واقعا من نمیدونم چی مصرف میکنید به جای اینکه کمیسیون توی شهر های کوچیک که مسافر و کرایه ها کمتره پایین تر باشه بالاتره واقعا دیگه من موندم این طرز محسابه کردن و پول دراوردن شما حلاله؟

 19. من که تا حالا بعد از یکسال کار تو اسنپ نه طرح تشویقی داشتم نه بنزین بهم دادن.کیلومتر هم زیاد کار کردم.فقط محاسبه میشه اما واریز نمیشه.کسی هم پاسخ گو نیست

 20. سلام من دارای بیماری خاص (هموفیلی) هستم
  که هم کارت بیماری هم نامه از انجمن حمایت از بیماران خاص دارم و هم میتونم نامه از بهزیستی بگیرم برا معافیت از کمسیون چیکار باید بکنم بخدا بخاطر هزینه بسیار بالا داروها خیلی مشکلات اقتصادی دارم
  لطفا بگین چیکار کنم
  با تشکر

 21. ۱-با توجه به گفته خودتون در رابطه ی با کمیسیون اسنپ در قم، با این که کلانشهر هستش، ولی ۱۵تا ۲۰درصدمحاسبه میشه، نه ۱۵درصد.
  ۲-بررسی نقشه ها و خیابان های قم لازم هستش، چون خیابان های قم یه جورایی یک طرفه هست و برای رسیدن به مقصد، عملا باید یه دور قمری بزنی، اگه از کوچه پس کوچه ها هم بخوای استفاده کنی، پر از سرعت گیر های غیر متعارف و غیر مجاز و چاله چوله های زیادی هستش، مخصوصا در مناطق، خ امام، نیروگاه، شاه ابراهیم که بخاطر جمعیت، بیشترین درخواست رو داره.
  ۳-به نظر من کرایه های زیر۲۵ تومن هیچ توجیهی نداره، با توجه به استهلاک ماشین و بنزین.

 22. سلام در توضیحات فوق شما گفته اید بیماران خاص از پرداخت حق کمیسیون معاف می باشند بنده فرزند پروانه ای دارم و مدارک مربوطه هم موجود است لطفا راهنمایی فرمایید چگونه می توانم مدارک مربوطه را ارسال کنم

 23. کمیسیون دریافتی اسنپ‌در کلانشهر ها بیست در صد است که با پیک های معمولی برابری میکند ، البته هزینه ی تماس و ناهماهنگی ها در انتخاب درست لوکیشن ، تفاوت ادرس و لوکیشن و .. را هم اگر حساب کتاب کنیم ، بدون شک تا سی در صد هم می‌رسد ، البته معمولا کسانی که نیازمند هستند و از روی اجبار تن به کار می دهند ، خوب پی تمام این نا برابری ها و بی عدالتی ها را به تن مالیده اند ،

 24. با سلام ، پیشنهاد میشه مدیرعامل و سایر مسیولین اسنپ و تپسی همانند تاکسیرانی در مورد خرید خودروهای برقی برای رانندگان اسنپ با وزارت صمت مذاکره کنند که آلودگی هوا کمتر بشه. استقبال از تاکسی‌ها مثل سابق نیست و تعداد قابل توجهی از آنها بعلت اشتغال به سرویس ادارات و شرکتها ساعات کمتری در ترافیک شهری حضور دارند و در خیلی از موارد مالکان تاکسی، بازاری‌ها ، کارکنان ادارات و … هستند که با نفوذشون امتیاز تاکسی رو گرفته اند‌ برای دور زدن طرح ترافیک و سوء استفاده های دیگه.
  پس رانندگان تاکسی های اینترنتی حضور جدی تر و مداومی در ترافیک شهری دارند و تاثیر خودروی برقی( اگه به رانندگان اسنپ تخصیص یابد) در کاهش آلودگی هوا و مصرف بنزین و نتیجتا صرفه جویی در یارانه کمرشکن دولت در بخش انرژی بیشتر خواهد بود.
  در خصوص تاکسی ها مقرر شده علاوه بر معافیت تعرفه گمرکی ،۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار یارانه خودروی وارداتی برقی داده بشه که با فرض خودروی برقی ۲۰ هزار دلاری ایران خودرو با احتساب هزینه های شماره گذاری و پول چایی و … نهایتا ۶۰۰ میلیون خواهد بود که قراره نصف اونم با تقسیم و وام براحتی قابل پرداخت باشه.
  اگر نیت دولت و مجلس کاهش آلودگی هوا و کاهش و حتی حذف مصرف بنزین هستش( که بهانه ای برای ارایه بنزین در جایگاه های استانهای مستعد قاچاق سوخت نباشه و این مسیر فساد و هدر رفت منابع ملی ایران بسته بشه‌.) ما رانندگان اسنپ در ازای دریافت خودروی برقی با یارانه ۱۰ هزار دلاری براحتی اینکارو میکنیم.
  خلاصه آقایان مسئولین اسنپ زودتر کاری کنید که بشیم رانندگان خودروی مدرن برقی اینترنتی !

 25. شهر کوچکما اطرافش حدودا ۱۷ روستا دارد هنگامی که راهی میشویم و ساعتها صبر میکنیم مسافر ندارد.و باشد هم از این روستا به دیگری سفر قبول شده، را با(( اینکه از دست ندهیم جاده خاکی نفر اضافه))متحمل میشوم با قیمت نصف مواجه میشوم .گزینه بدرد بخور در اپیلکشن وجود ندارد لذا گفتن همایت از راننده شرم اوره

 26. سلام خسته نباسید،کرایه ها بسیارپایین است،کمسیون خیلی زیاداست،ایندورازانصاف وعدالت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا