آموزشآموزش رانندگان و موتورسواران اسنپ‌باکساسنپ باکسترفندهای اسنپی

راهنمای جامع خرید لاستیک برای موتورسیکلت

لاستیک موتورسیکلت استاندارد و با کیفیت یکی از مهمترین قطعات هر موتورسیکلت است که به‌طور مستقیم روی کیفیت رانندگی موتورسوار تاثیر می‌گذارد. دقت در خرید لاستیک موتورسیکلت زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانید بیشترین دلیل تصادفات جاده‌ای مربوط به موتورسیکلت به دلیل ترکیدگی لاستیک موتورسیکلت است.

برای انتخاب و خرید لاستیک موتورسیکلت ابتدا باید مشخص کنید که این لاستیک را برای چه نوع موتورسیکلتی می‌خواهید. از موتور خود به‌عنوان یک وسیله نقلیه درون‌شهری استفاده می‌کنید یا می‌خواهید سفرهای جاده‌ای بروید. شاید هم از موتورسیکلت خود برای پیست مسابقه موتورسواری استفاده می‌کنید. نوع موتورسیکلت و استفاده‌ای که از موتورسیکلت دارید، دو عامل مهم در خرید لاستیک موتورسیکلت به حساب می‌آیند.

در این مطلب انواع لاستیک موتورسیکلت را با هم مرور می‌کنیم و با نکات مهم خرید لاستیک برای موتور آشنا می‌شویم.

انواع لاستیک موتورسیکلت

لاستیک موتورسیکلت اسپرت

لاستیک‌های اسپرت سبک هستند و شکل گردتری دارند. این لاستیک‌ها ساختاری شعاعی دارند و برای پیچ‌های تند و ترمز ناگهانی مناسب‌تر هستند. لاستیک‌های اسپرت تعداد آج‌های کمی دارند اما به خوبی می‌توانند در شرایط آب‌وهوایی مرطوب هم موتورسیکلت را کنترل کنند.

لاستیک موتورسیکلت جاده‌ای

طول‌عمر لاستیک‌های جاده‌ای نسبت به لاستیک‌های اسپرت بیشتر است چون از مواد سخت‌تری تولید می‌شوند و برای مسافت‌های طولانی مناسب‌تر هستند.

لاستیک موتورسیکلت کروزر

تفاوت لاستیک‌های کروزر و لاستیک‌های جاده‌ای در توانایی چرخش آنها است. لاستیک‌های جاده‌ای نسبت به لاستیک‌های کروزر توانایی چرخش بیشتری دارد و لاستیک‌های کروزر برای حرکت باثبات در مسیر مستقیم مناسب‌تر هستند. لاستیک کروزر طوری طراحی می‌شود که وزن سنگین موتور را تحمل کند، مسافت‌های طولانی را طی کند و در هوای مرطوب چسبندگی بالایی داشته باشد. به دلیل ترکیبات مواد اولیه سختی که در ساخت لاستیک کروزر استفاده می‌شود، وزن این لاستیک‌ها نسبت به سایر انواع لاستیک‌ها بیشتر است.

لاستیک آفرود و موتورکراس

لاستیک‌های آفرود و موتورکراس برای موتورسواران حرفه‌ای آفرود مناسب است. آج‌های لاستیک‌های آفرود برای جاده‌های خاکی طراحی شده‌اند تا در زمین نرم کشش و چسبندگی خوبی داشته باشند. این لاستیک‌ها توانایی مسابقه با حداقل سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت را دارند و موتورسوار به خوبی می‌تواند در این سرعت تعادل موتور را حفظ کند.

نکات مهم برای خرید لاستیک موتورسیکلت

اندازه لاستیک موتورسیکلت

اندازه لاستیک موتورسیکلت با اعدادی که روی تایر نوشته‌شده، مشخص می‌شود. به‌طور مثال وقتی روی تایر نوشته می‌شود ۱۶۰/۶۰/۱۷ به معنای آن است که پهنای لاستیک ۱۶۰ میلیمتر(۱۶ سانتیمتر) بوده و نسبت ارتفاع لاستیک به پهنای آن ۶۰٪ است و قطر رینگ تایر ۱۷ اینچ (۴۲.۸۴ سانتیمتر) است.

گاهی اوقات در بین این ارقام حرف R هم دیده می‌شود که نشان‌دهنده رادیال بودن تایر است. لاستیک‌های رادیال به دلیل تفاوت در ساختار استحکام بالاتری دارند و برای مسافت‌های طولانی و سرعت‌های بالا مناسب‌تر هستند.

آج لاستیک موتورسیکلت

طرح آج روی لاستیک موتورسیکلت طوری طراحی می‌شود که مناسب‌ترین سطح تماس تایر با سح خیابان یا جاده را ایجاد کند و گرمای ایجادشده به دلیل حرکت سریع روی سطح زمین را به‌خوبی دفع کند. امروزه لاستیک‌های موتورسیکلت با آج‌های مختلفی تولید می‌شوند که کاربردهای متفاوتی دارند. طرح رگه‌ای، عرضی، ترکیبی عرضی و رگه‌ای و طرح بلوکی انواع طرح آج‌های لاستیک موتورسیکلت هستند.

شاید هنگام موتورسواری درون‌شهری، چندان متوجه عملکرد آج‌ها نشویم اما در شرایط لغزندگی زمین و بارش برف و باران وجود تایرهای سالم با آج‌های مناسب بسیار به چشم می‌آید.

تاریخ تولید لاستیک

تاریخ تولید لاستیک‌های موتورسیکلت به صورت عددی ۴ رقمی و بر حسب هفته و سال میلادی روی لاستیک درج می‌شود. مثلا عدد 2019 نشان می‌دهد این تایر در هفته بیستم سال 2019 میلادی تولید شده است. تاریخ انقضای تایر موتورسیکلت ۵ سال بعد از تاریخ تولید است. توجه به تاریخ تولید تایر موتورسیکلت به ما کمک می کند تا با تعویض به‌موقع آن از خطرات ناشی از فرسودگی لاستیک موتورسیکلت در امان بمانیم.

حداکثر فشار باد مجاز

لاستیک‌های مختلف برحسب کاربرد، فشار بار مجاز متفاوتی را می‌توانند تحمل کنند. میزان حداکثر فشار باد مجاز لاستیک موتور در دیواره کناری آن درج می‌شود و با مطالعه اطلاعات دفترچه راهنمای موتورسیکلت می‌توانید از میزان فشار مجاز واقعی آن مطلع شوید. در صورتی که قصد طی کردن مسافتی طولانی را داشته باشید، فشار لاستیک‌ها را نسبت به فشار توصیه شده در شرایط عادی به مقدار ۴psi کاهش دهید، زیرا لاستیک‌ها به هنگام راندن طولانی در بزرگراه‌ها، گرم شده و فشار باد درون آنها بالا می رود.

سرعت مجاز لاستیک موتورسیکلت

منظور از سرعت مجاز، حداکثر سرعتی است که لاستیک موتورسیکلت می‌تواند به مدت ۱۰ دقیقه تحمل کند. حداکثر سرعت مجاز با حروف A تا Z مشخص می‌شود. تنظیم بودن باد لاستیک موتورسیکلت و رعایت بار مجاز باعث می‌شود تایر در حداکثر سرعت خود عملکرد مطلوبی داشته باشد و دچارحادثه نشود.

بار مجاز تایر موتور

میزان بار مجاز لاستیک موتورسیکلت توسط سازنده موتور اعلام می‌شود و عبور از این مرز مجاز امکان ترکیدگی لاستیک و وقوع تصادف را بالا می‌برد. به میزان بار مجاز شاخص وزن گفته می شود و در دفترچه راهنمای موتورسیکلت درج شده است.

میزان چسبندگی تایر موتورسیکلت

منظور از چسبندگی لاستیک موتورسیکلت میزان مسافت مورد نیاز برا متوقف شدن در جاده‌های خیس است. لاستیکهای با چسبندگی بالا زودتر از لاستیک‌های با چسبندگی پایین متوقف می شوند. چسبندگی با حروف AA، A، B و C نشان داده می‌شود که شما می‌توانید در هنگام خرید این حروف را روی لاستیک مشاهده کنید.

ساییدگی لاستیک موتورسکلت

این عدد، میزان سایش لاستیک را به ما نشان می دهد. عدد بالاتر بیانگر این است که ساییده شدن لاستیک زمان بیشتری طول می کشد. به‌عنوان مثال، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی ۴۰۰ دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی ۲۰۰ است.

نکات مهم در مورد لاستیک موتورسیکلت

  • سرویس دوره‌ای موتورسیکلت و بررسی وضعیت لاستیک‌ها برای ایمنی بالاتر، بازدهی بیشتر و مصرف سوخت کمتر بسیار موثر است.
  • هنگام انتخاب لاستیک، به نوع موتورسیکلت، شرایط آب و هوایی محل رانندگی، سبک رانندگی و اطلاعات مندرج در دفترچه راهنمای موتورسیکلت دقت کنید.
  • باد لاستیک‌های موتورسیکلت را هر هفته و در شرایطی که لاستیک‌ها سرد باشند، کنترل کنید.
  • بهتر است هر دو لاستیک موتورسیکلت را از یک نوع و با مشخصات یکسان انتخاب کنید.
  • از رینگ‌های معیوب یا لاستیک‌های فرسوده و تعمیرشده به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید.

هزینه تعویض به‌موقع تایری که در شرایط نامناسبی قرار دارد و آج آن بیش از حد ساییده شده بسیار کمتر از هزینه‌هایی است که وقوع حوادث جانی و مالی به شما تحمیل خواهد کرد. با رعایت نکات گفته‌شده ایمنی و سلامت خود و موتورتان را تضمین کنید.

با نظرات خود ما در ارائه بهتر خدمات یاری نمایید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران راننده (6 دیدگاه)

  1. سلام راننده اسب باکس هستم چگونه لاستیک موتور را اقساطی از اسنپ دریافت کنم

  2. با سلام من از این برنامه چیزهای زیاد و اموزنده یاد گرفتم و از کلیه پرسنل اسنپ سپاسگزارم

  3. با سلام و خسته نباشید من از این برنامه چیزهای مفیدی یاد گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در کادر زیر ثبت کنید بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا