آموزشآموزش رانندگانترفندهای اسنپی

قوانین رانندگی و اخلاق رانندگی

وجود قوانین رانندگی در هر کشوری برای ایجاد نظم و هماهنگی و جلوگیری از هرج و مرج لازم است و تخلف از قوانین جرم محسوب می شود و جریمه دارد. همه رانندگان هنگام آموزش برای دریافت گواهینامه با این قوانین آشنا می‌شوند و می‌دانند که در صورت عدم رعایت قوانین با پلیس طرف هستند و ممکن است جریمه شوند. اما در کنار مقررات رانندگی ، باید نبایدهای دیگری هم وجود دارد که اهمیت آنها کمتر از مقررات واصول آیین نامه نیست. این باید نبایدها به عنوان اخلاق رانندگی شناخته می٬شوند. قوانینی که رعایت آنها بیشتر به وجدان اخلاقی افراد بستگی دارد تا حضور پلیس.

در این مطلب همراه ما باشید تا برخی از قوانین مهم اخلاقی رانندگی که رعایت آنها وظیفه شناسی و حرفه‌ای بودن راننده را نشان می٬دهد با هم مرور کنیم.

 1. احترام به حقوق مسافران

مسافر ما زمان کوتاهی همراه و همسفر ما است، اما با رعایت برخی نکات ساده می توان این زمان کوتاه را به یک تجربه دلنشین تبدیل کرد. چیزهایی مثل تمیزی و بوش خوش داخل خودرو، رانندگی با سرعت مناسب، رعایت قوانین رانندگی، پرهیز از شوخی بیجا با مسافر، توجه به خواست مسافر درباره نوع موسیقی و بلندی صدای آن و … نکاتی هستند که نشان‌دهنده حس احترام ما نسبت به مسافر است و رضایت و آرامش را در پی خواهد داشت.

 • صبوری و گذشت

رانندگی در شهرهای بزرگ آزمون صبر و خویشتنداری است.

بعضی از راننده‌ها با سرعت بالا رانندگی می‌کنند، ناگهان تغییر مسیر می‌دهند، ترمزهای ناگهانی می‌گیرند، فاصله با خودرو جلویی را حفظ نمی‌کنند و حتی وقتی به آنها اعتراض می‌کنید با صدای بلند و پرخاشگری جواب می‌دهند.وقتی با این‌راننده‌ها مواجه می‌شوید چکار می‌کنید؟

یادتان باشد وظیفه برخورد با رانندگان متخلف بر عهده پلیس است. هیچ‌گاه درصدد ادب کردن راننده متخلف نباشید. در این مواقع سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و خویشتن دار باشید. اگر حقی از شما ضایع شده است اجازه دهید پلیس به وظیفه خود عمل کند و خودتان را درگیر نکنید

 • پرهیز از آزار دیگران

یکی از مهمترین اصول اخلاقی که هنگام رانندگی باید رعایت کرد، پرهیز از آزار و اذیت سایر رانندگان و همینطور عابرین پیاده است. رعایت حق تقدم عابرین پیاده، حرکت بین خطوط ، عدم عبور از خط ویژه، پرهیز از بوق زدن های بی موقع و غیر ضروری، پرهیز از استفاده بیجا از نور بالا و … نکاتی هستند که رعایت آنها از ایجاد مزاحمت برای سایرین جلوگیری می‌کند.  

 • پرهیز از آلوده کردن محیط

توجه به سلامت فنی خودرو جز قوانین راهنمایی و رانندگی است، اما از نظر اخلاقی همه ما در برابر محیط زیست مسئول هستیم و وظیفه اخلاقی ما ایجاب می‌کند مراقب کیفیت فنی خودرو خود باشیم و از  انجام کارهایی که باعث ایجاد آلودگی  و بخطر افتادن سلامت خودمان و دیگران می‌شود پرهیز کنیم.

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

 1. وقتی مسافر برای مبدا مکان ایستادن ممنوع یا نامناسبی انتخاب میکند در حالی که از جریمه و قوانین آگاهی ندارد باید دقیقا چه کرد؟
  حتی مورد داشتیم موقعیت رو وسط میدان زده بعدم لغو کرده چون راننده در مکان نبود :))
  یا بعضی ها که بگیم ناراحت میشن و امتیاز پایین میدن
  در این شرایط راننده باید از کی دادخواهی کند؟

 2. با سلام و خسته نباشید ممنونم از تجربه های خوبی که در اختیار ما قرار میدهید واقعآ استفاده کردم

 3. درود مسافر خودش میخواسته بیاده بش علت ترافیک سنکین بوده کفته دیر میشه بیاده شده این چه ربطی به من داره

 4. با سلام و عرض ارادت به ناوگان بزرگ اسنپ
  یادمان باشد که اکثر مسافران بخاطر امنیت،اسنپ را انتخاب می کنند اعتمادشان را خدشه دار نکنیم

 5. باسلام وخسته نباشید دست شما ازنکاتی که گفته شد درد نکند ولی یک بازنگری روی قیمت ها داشته باشید مثلا ازپاکدشت تا فرودگاه مهرآباد شصدوشش هزارتومان می باشد

 6. با سلام و عرض ادب

  ان شا الله در سال آینده کرایه ها بهتر شود و راننده هم به مسافر امتیاز دهد که هر چه امتیاز مسافر بیشتر شود تخفیف بیشتری بگیرد اینطور فرهنگ سازی هم می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا