کاهش آلایندگی خودرو

چطور آلایندگی خودرویمان را به حداقل برسانیم؟

هر سال که فصل‌های پاییز و زمستان فرا می‌رسند، وضع هوا در کشور خراب می‌شود. انگار همه به انتظار نشسته‌اند تا فصول سرد سال از راه برسند و دوباره وارونگی هوا برای چند ماه، مدارس را تعطیل کند و به تیتر درشت روزنامه‌ها تبدیل شود. ما در باشگاه رانندگان اسنپ قصد داریم با کمک کاربران راننده، دست‌به‌کار شویم و به جای حرف زدن، عمل کنیم. می‌خواهیم تعدادی راه‌حل عملی ارائه کنیم و سهمی کوچک در کاهش آلودگی هوا داشته باشیم. کارهای به ظاهر کوچک وقتی توسط ناوگان اسنپ اجرا شوند، تاثیر چشمگیری در کیفیت هوا خواهند داشت و حال همه‌مان را بهتر می‌کنند.

معاینه فنی را فراموش نکنید

معاینه‌ی فنی یکی از مهمترین اقداماتی است که تمام خودروها پس از گذشت مدتی از عمرشان، به آن نیاز پیدا می‌کنند. این کار با چک کردن بخش‌های مختلف خودرو همراه است و میزان دقیق آلایندگی را مشخص می‌کند. با بررسی میزان آلایندگی خودرو می‌توانید به علت بدکارکردن آن پی ببرید و در صورت نیاز، برای تعمیر بخش مشکل‌زا اقدام کنید.

معاینه فنی در مراکز معاینه فنی توسط متخصص معاینه خودرو

با انجام معاینه فنی علاوه بر کاهش میزان آلاینده‌های خودرو، می‌توانید در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنید. در طرح جدید کنترل آلودگی هوا، روی داشتن معاینه فنی برتر تاکید و تمرکز شده است. در این طرح اگر خودروی شما معاینه فنی ویژه یا برتر داشته باشد، می‌تواند با تخفیف ۵۰ درصدی وارد محدوده‌ی طرح شوید.

از مکمل سوخت استفاده کنید

خیلی از مراکز پمپ بنزین سعی می‌کنند مکمل‌های سوخت را به هر ترفندی که شده به شما بفروشند. نمی‌توان به تمام این مواد افزودنی اعتماد کرد؛ البته استفاده از مکمل سوخت هم کلا کار نادرستی نیست. برعکس، بهتر است هر چندوقت یک‌بار از مکمل سوخت مطمئن استفاده کنید. بهترین انتخاب این که هر فصل یک‌بار مکملی خوب برای خودرویتان تهیه کنید.

میان مکانیک‌ها و مردم اعتقاد رایجی وجود دارد که می‌گوید استفاده از بنزین سوپر، موتور خودرو را شست‌وشو می‌دهد. راست‌اش را بخواهید این حرف اصلا بی‌راه نیست.

البته استفاده از بنزین باکیفیت از هر کار دیگری بهتر است. بنزین‌هایی که با نام بنزین سوپر در پمپ بنزین‌ها ارائه می‌شوند، دارای مواد فعالی هستند که گرد و خاک را از درون موتور خودرو پاک می‌کنند. این اتفاق منجر به کاهش میزان آلایندگی خودرو می‌شود. میان مکانیک‌ها و مردم اعتقاد رایجی وجود دارد که می‌گوید استفاده از بنزین سوپر، موتور خودرو را شست‌وشو می‌دهد؛ راست‌اش را بخواهید این حرف اصلا بی‌راه نیست.

تعویض روغن خیلی مهم است

روغن موتور، مثل خون در رگ‌های خودروی شماست. روغن موتور وظایف روان‌سازی حرکت قطعات، خنک‌سازی موتور و تمیزکاری آن را انجام می‌دهد. تعویض روغن موتور خودرو در بازه‌های مشخص، باعث می‌شود خودروی شما در بهترین حالت کار کند و میزان آلایندگی‌اش به حداقل برسد. بدیهی است که این کار، منجر به بالا رفتن عمر مفید وسیله‌ی نقلیه‌ی شما هم می‌شود. در نتیجه بهتر است از روغن‌های باکیفیت استفاده کنید.

تعویض فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوا را دست‌کم نگیرید

رساندن هوای سالم به موتور برای احتراق بهتر کار اصلی فیلتر هواست. اما اگر فیلتر هوای خودرو دچار گرفتگی باشد، هوا به درستی به موتور نمی‌رسد و همین موضوع می‌تواند منجر به احتراق ناقص و بی‌کیفیت بنزین شود. در چنین شرایطی، خودرو دود می‌کند. معمولا فیلتر هوا هم‌زمان با تعویض روغن عوض می‌شود. اما برای خودروهایی که در شهرهای بزرگ تردد می‌کنند و فصل‌های آلوده را پشت سر می‌گذارند، بهتر است که این‌کار در بازه‌های کوتاه‌تری انجام شود. به عنوان مثال شهرهای بزرگ و صنعتی ایران در فصل پاییز و زمستان با آلودگی شدید هوا مواجه می‌شوند و تعویض فیلتر هوا پیش از ورود به این فصل‌ها ضروری است.

باد لاستیک‌ها را چک کنید

تحقیقات شرکت تایرسازی معتبر میشلن (Michelin) نشان می‌دهد که میزان باد لاستیک خودرو، ماهانه به اندزه‌ی 1psi افت می‌کند؛ همان فشار باد لاستیکی که باید روی عدد 30 تنظیم شود. سرعت این اتفاق در شرایط خاص می‌تواند بیشتر یا کمتر شود. کم بودن باد لاستیک می‌تواند منجر به افزایش سوخت خودرو و افزایش ورود آلاینده‌هایی مثل دی‌اکسید کربن (CO2) به هوا شود. یک آمار قابل استناد در این زمینه اعلام می‌کند در صورتی که باد لاستیک‌های خودرو ۲۰ درصد کمتر از حد استاندارد باشد، میزان مصرف بنزین آن به اندازه‌ی ۲۰ درصد زیاد می‌شود. این موضوع مستقیما روی آلوده‌تر کردن هوا تاثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که باد لاستیک‌هایتان را هر ماه یک‌بار چک کنید.

چک کردن باد تایرهای خودرو با استفاده از دستگاه فشارسنج

جلوی درجا کار کردن موتور را بگیرید

همه می‌دانیم که درجا کار کردن خودرو مقدار زیادی آلاینده وارد هوا می‌کند. اما باور عمومی استارت مجدد خودرو را عامل مصرف مقدار زیادی بنزین در نظر می‌گیرد؛ در حالی که این باور غلط است. تحقیقات علمی نشان می‌دهند مقدار انرژی‌ای که به ازای کارکردن درجای موتور به اندازه‌ی ۱۰ ثانیه و بیشتر مصرف می‌شود، از انرژی مورد نیاز برای استارت خوردن مجدد بیشتر است. بنابراین اگر حس می‌کنید خودروی شما به هر دلیلی بیشتر از ۱۰ ثانیه متوقف است، بهتر است ماشین را خاموش کنید، مخصوصا زمانی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اید یا در ترافیک روزی بارانی گیر کرده‌اید.

مقدار انرژی‌ای که به ازای کارکردن درجای موتور به اندازه‌ی ۱۰ ثانیه و بیشتر مصرف می‌شود، از انرژی مورد نیاز برای استارت خوردن مجدد بیشتر است.

سبک رانندگی‌تان را تغییر دهید

اگر تا به اینجا با ما همراه بوده‌اید، حتما دوست دارید در این جنبش با اسنپ همراه شوید و جلوی آلوده شدن بیشتر هوا را بگیرید. به همین دلیل، از شنیدن این جمله ناراحت نمی‌شوید که سبک رانندگی خیلی از ما نیاز به تغییر دارد. تعویض به موقع دنده، مجبور نکردن موتور به کار کردن در دورهای بالا، زودتر ترمز کردن و رانندگی مطمئن می‌تواند از میزان مصرف سوخت و ورود آلاینده‌ها به هوا بکاهد. تمام این موارد به سبک رانندگی ما مربوط می‌شوند و با بهینه کردن آنها می‌توانیم نقش موثری در کاهش آلودگی ایفا کنیم.

خریدار خودروی جدید در حال نگاه کردن از پنجره به درون خودرو
خرید خودروی جدید می‌تواند یکی از راه‌های موثر کاهش آلودگی هوا باشد

خودرویتان را عوض کنید

این مورد از سخت‌ترین و گران‌ترین کارهایی است که می‌توان برای خدمت به نسل بشر انجام داد. کمتر کسی می‌تواند با یک تصمیم ساده خودرویش را تغییر دهد و یک خودروی جدید با میزان آلایندگی کمتر بخرد. اما خودروهای جدید، میزان آلایندگی کمتری در مقایسه با مدل‌های قدیمی دارند. هرساله استانداردهای جدیدی در زمینه‌ی کاهش آلایندگی خودروها وضع می‌شود که خودروسازان مجبور به رعایت آنها هستند. به هرحال شرکت‌های زیادی هستند که با در اختیار گذاشتن تسهیلاتی نظیر وام و خرید لیزینگی امکان تعویض خودرو با شرایط ساده‌تر را فراهم می‌کنند. اگر می‌توانید، به این گزینه هم فکر کنید.

5 Comments

 • غلامرضا بابک
  23 آذر 1398

  سلام خسته نباشید چرا من چند دفعه برای سهمیه سوخت مراحل ثبت را انجام دادم ولی به جایگاه سوخت که رفتم گفت کارت نا معتبر میباشد

 • احمدشکوری
  21 آذر 1398

  متاسفانه تعویض خودروهای فرسوده به نوخیلی وقت متوقف شده مسولین اقدام کنن خواهشا من ماشینم مدل۷۸ منتظرهمچین حرکتی هستم

 • حمید
  15 آذر 1398

  کیفیت بنزین درست بشه هوای تهران هم درست میشه

 • مرتضی گل زرد
  11 آذر 1398

  سلام به نظر من بهتر است پشت چراغ قرمز های که مدت آن بیشتر از یک دقیقه است موتور خودرو روخاموش کرده که در آلودگی وسوخت جلوگیری کنیم باشکر از شما

  • حمید
   15 آذر 1398

   آقا مرتضی نظر شما محترم میدونی خاموش و روشن کردن مصرف بنزین استارت زدنی استفاده میکنه.
   پس بهتره روشن بمونه ولی کیفیت بنزین درست بشه که کلی به ماشین داره صدمه میرسونه. با تشکر

Post a Comment