چراغ چک خودرو

۶ دلیل متداول روشن شدن چراغ چک خودرو!

هنگامی که چراغ چک خودرو روشن می‌شود، احتمالا کارکرد یکی از قسمت‌های خودرو با خللی مواجه شده است. روشن شدن چراغ چک یک اخطار کلی است و غالب کاربران راننده نمی‌دانند که باید کدام مشکل را در خودرو برطرف کنند.

در این مقاله قصد داریم شما کاربران راننده عزیز را ۶ دلیل متدول روشن شدن چراغ چک خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

همچنین اگر خودروی شما مشکل فنی دارد، می‌توانید با مراجعه به صفحه خدمات خودرویی باشگاه رانندگان، از تسهیلات ویژه اسنپی برای تعمیر یا خرید قطعات خودرو بهره‌مند شوید.


۱. درپوش باک

در صورتی که درپوش باک دارای ترک‌خوردگی باشید به خوبی بسته نشود، سوخت داخل باک بخار بخار می‌شود و سیستم سوخت‌رسانی دچار مشکل می‌شود. بنابراین اگر چراغ چک خودروی شما روشن شد در گام اول نگاهی به درپوش باک بیندازید.۲. سنسور اکسیژن

متداول‌ترین موردی که سبب روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود، وجود مشکل در سنسور اکسیژن است. تعمیر سنسور اکسیژن با هزینه اندکی انجام می‌شود، اما اگر آن را جدی نگیرید، در سیستم سوخت‌رسانی خودرو مشکلات متعددی ایجاد می‌شود. از عواقب بی‌توجهی به سنسور اکسیژن می‌توان به افزایش ۴۰ درصدی مصرف سوخت و آسیب دیدن کاتالیزور اشاره کرد.


۳. کاتالیزور

وجود مشکل در کاتالیزور یکی از عواملی است که می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. تعویض کاتالیزور هزینه سنگینی به دنبال دارد، بنابراین تعویض به‌موقع شمع‌ها و روغن موتور را فراموش نکنید.


۴. شمع و کوئل

به‌طور کوئل وظیفه تامین انرژی لازم برای جرقه شمع‌ها را برعهده دارد. خرابی کوئل می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. با تعویض به‌موقع شمع از آسیب رسیدن به کوئل جلوگیری کنید.


۵. سنسور جریان هوا

یکی از دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو، وجود مشکل در سنسور هوا است. اگر در تهران یا شهری با هوای آلوده زندگی می‌کنید، مراقب این سنسور باشید.


۶. ترموستات

وظیفه ترموستات نظارت بر دمای خودرو است و دمای موتور را تنظیم می‌کند. برای اینکه ترموستات بدون نقص کار کند، مایع خنک‌کننده داخل آن باید به‌موقع تعویض شود. بی‌توجهی به زمان تعویض، کارایی ترموستات را کاهش می‌دهد و باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود.

guest
80 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
کاوه باسامی
کاوه باسامی
21 مهر 1400 18:31

بسیار عالی

1 13 14 15
80
0
لطفا دیدگاه خود را ثبت کنیدx
()
x