هرآنچه باید درباره فرسودگی تایر موتور سیکلت بدانیم

برخورداری از لاستیک مناسب یکی از اصلی‌ترین نیازهای کاربران موتورسوار اسنپ‌باکس است. به همین منظور، داشتن اطلاعات کافی درباره تایرهای موتورسیکلت ضروری به‌نظر می‌رسد. یکی از مهم‌ترین مسائل مرتبط با این موضوع، تشخیص میزان فرسودگی لاستیک موتوسیلکت است.

به‌طور کلی فرسودگی تایرهای موتورسیکلت به دو عامل بستگی دارد؛

  • نوع تایر
  • شرایط نگهداری

در این مقاله با ترفندهایی آشنا می‌شویم، تا آگاهانه‌تر نسبت به خرید یا تعویض تایرهای موتورسیکلت‌مان تصمیم بگیریم.

چندسال از عمر لاستیک‌های موتورسیکلت‌ شما گذشته است؟

ممکن است تایرهای موتورسیکلت خود را از نظر ظاهری بررسی کنید و همه چیز عالی به نظر برسد، اما در یک روز بارانی، هنگامی که با سرعت بالا در حال پیچیدن هستید، ناگهان تایرها عملکرد ضعیفی داشته باشند. دلیل این اتفاق کهنگی لاستیک شماست!

در اکثر موارد، مدت زمان زیادی طول می‌کشد، تا آج لاستیک از بین برود، بنابراین در ظاهر همه چیز مرتب به نظر می‌رسد، اما ممکن است، همان زمان که آج لاستیک شما سالم است از عمر مفید تایرهای موتورسیکلت‌تان ماه‌ها گذشته باشد.

به‌طور کلی تایری که بیش از ۵ سال از تولید آن می‌گذرد، گزینه‌ی مناسبی برای استفاده نیست. بنابراین بسیار مهم است، هنگام خرید لاستیک از زمان تولید آن آگاه باشید.

نحوه آگاه شدن از زمان تولید لاستیک

ابتدا سعی کنید نوشته DOT را روی تایر پیدا کنید. اطراف این نوشته، کد چهار رقمی قرار دارد.

در این کد ۴ رقمی، دو رقم سمت راست، نشان دهنده سال تولید (میلادی) لاستیک و دو رقم سمت چپ نشانه‌ی آن است که تایر در چندمین هفته از سال تولید شده است.

به‌طور مثال اگر کد چهار رقمی درج شده بر لاستیک 2317 است؛ یعنی این لاستیک در ۲۳مین هفته از سال ۲۰۱۷ تولید شده است.

بنابراین پیش از خرید لاستیک، سال تولید آن را بررسی کنید و در صورتی که بیش از ۵ سال از تولید لاستیک می‌گذشت، از خرید آن صرف نظر کنید.

اگر تصمیم دارید تایر را در آینده روی موتورسیکلت خود نصب کنید، بهتر است آن را در فضای بسته نگهداری کنید. عوامل زیر سبب می‌شوند، که تایر نو زودتر از زمان انتظار کهنه شود:

  • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب
  • قرار گرفتن در محیطی با دمای بسیار پایین یا بسیار بالا

هنگام بررسی وضعیت تایرها، به چه مواردی دقت کنیم؟

  • لاستیک به چه شکلی فرسوده و ساییده شده است؟ آیا تایر در همه قسمت‌­ها به‌طور منظم و یکنواخت ساییده شده است یا این که در بعضی قسمت‌­ها تکه­‌های بزرگی از آج لاستیک جدا شده است؟
  • دیواره­‌های جانبی تایر را به دقت مورد بررسی قرار دهید. آیا در این قسمت ترک به چشم می­‌خورد؟ برخی مواقع، کهنگی تایر به صورت ترک‌هایی روی دیواره‌­های جانبی آن ظاهر می‌­شود.

همچنین توصیه می‌شود با هربار تعویض تایر، سوپاپ تایر نیز تعویض شود. این سوپاپ قیمت کمی دارد، اما از خارج شدن باد تایر جلوگیری می‌کند. بنابراین همواره از سالم بودن سوپاپ تایر اطمینان کسب کنید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم که پیش از این که تایر موتور سیکلت شرایط نامناسبی پیدا کرده و آج آن بیش از حد ساییده شود، آن را با یک تایر نو تعویض کنید. این نکته را فراموش نکنید که قیمت یک جفت تایر نو بسیار کمتر از هزینه‌­ای خواهد بود، که یک حادثه به شما تحمیل خواهد کرد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
0
لطفا دیدگاه خود را ثبت کنیدx
()
x