آموزش رانندگان

نحوه ثبت اطلاعات در سامانه ملی اطلاعات سفر، سماس

629

«سماس» سامانه ملی اطلاعات سفر که توسط وزارت کشور راه‌اندازی شده است از شنبه ۲۶ بهمن فعال خواهد شد. این سامانه برای ثبت اطلاعات کاربران راننده طراحی شده تا شما عزیزان بتوانید نظارت دقیقی بر میزان اعتبار سوخت واریزی به حساب بانکی خود داشته باشید. همچنین امکان تغییر رمز کارت سوخت در این  سامانه برای کاربران راننده مهیا شده است.

با توجه به اینکه اعتبار سهمیه سوخت از این به بعد بر اساس کارت ملی کاربران راننده واریز می‌شود بنابراین کاربران راننده عزیز، از شنبه ۲۶ بهمن، می‌توانند برای استفاده از اعتبار سهمیه سوخت از همه کارت‌های بانکی که به نام‌ آنها صادر شده استفاده کنند و برای استفاده از این اعتبار نیازی به اعلام کارت بانکی خاصی نیست.

توجه: در نظر داشته باشید در راستای تغییرات جدید، امکان استفاده از اعتبار سهمیه سوخت از ساعت ۲۳:۳۰ جمعه ۲۵ بهمن تا ۴ بامداد شنبه ۲۶ بهمن وجود ندارد و کاربران عزیز برای استفاده از اعتبارشان می‌توانند از شنبه صبح به جایگاه‌های سوخت مراجعه کنند.

همچنین توجه‌ داشته باشید، تغییری در میزان اعتبار واریزی ایجاد نشده و محاسبه اعتبار سوخت طبق روال گذشته ادامه خواهد یافت.

آنچه‌ در ادامه درباره سامانه سماس می‌آموزید:

  • آموزش ورود به سامانه سماس
  • آموزش مشاهده مانده اعتبار سوخت
  • آموزش مشاهده تاریخچه اعتبار
  • نحوه تغییر رمز اعتبار
  • آموزش بازنشانی رمز اعتبار

برای ثبت اطلاعات خود در سامانه «سماس» لازم است مراحل را طبق تصاویر زیر دنبال کنید:

ابتدا  گزینه ورود به سامانه را لمس کنید.

در این مرحله کد ملی خود را وارد کرده، پس از وارد کردن کد امنیتی، دکمه استعلام را لمس کنید.

در مرحله بعدی یکی از خدمات موجود را انتخاب کنید. گزینه «تغییر رمز اعتبار» برای انتخاب رمز عبور دلخواه است. گزینه «بازنشانی رمز اعتبار» به شما امکان بازگرداندن رمز به ۴ رقم آخر شماره ملی را می‌دهد. «تاریخچه واریز اعتبار» اجازه می‌دهد واریز اعتبار سوخت در دوره‌های گذشته را مشاهده کنید. همچنین گزینه «مانده اعتبار سوخت» میزان اعتبار کنونی اعتبار سوخت شما را نمایش می‌دهد.

مشاهده مانده اعتبار سوخت

در صورت انتخاب گزینه «مانده اعتبار سوخت» صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. برای استعلام مانده اعتبار سوخت، رمز کارت سوخت خود را وارد کنید. این رمز در اغلب موارد، ۴ رقم آخر کد ملی صاحب کارت است.

در پایان میزان اعتبار سوخت نمایش داده می‌شود.

مشاهده تاریخچه واریز اعتبار

شما می‌توانید از این گزینه برای مشاهده تاریخچه واریز اعتبار خود در نوبت‌های گذشته، استفاده کنید. برای این منظور کافیست رمز اعتبار خود را وارد کنید. رمز اعتبار پیش‌فرض ۴ رقم آخر کد ملی است.

در مرحله بعدی تاریخ‌های واریز اعتبار در نوبت‌های گذشته همراه تاریخ واریز نمایش داده می‌شود.

عملیات تغییر رمز اعتبار

توجه داشته باشید، فقط کاربرانی میتوانند رمز اعتبار سوخت خود را تغییر دهند که اعتبار سهمیه سوخت برای آنها واریز شده باشد.

در صورت انتخاب «تغییر رمز اعتبار»، صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله باید شماره موبایل خودتان را وارد کنید.

در این مرحله، یک کد ۴ رقمی برای تلفن همراه شما فرستاده می‌شود. کد ۴ رقمی دریافتی از طریق پیامک را در این مرحله وارد کنید و تایید را بزنید.

حالا می‌توانید با وارد کردن رمز قبلی، وارد کردن رمز جدید و وارد کردن مجدد رمز جدید، رمز اعتبار سوخت‌تان را تغییر دهید.

در پایان، تاییدیه‌ی تغییر رمز نمایش داده می‌شود.

بازنشانی رمز اعتبار

در صورتی که قصد داشته باشید رمز اعتبار خود را به حالت پیش‌فرض تغییر دهید لازم است از گزینه بازنشانی رمز اعتبار استفاده کنید. در این مرحله سامانه از شما شماره اسنپی‌تان را درخواست می‌کند.

سپس کد تایید به شماره شما ارسال خواهد شد.

با تایید کد ارسالی، رمز اعتبار بازنشانی شده و به ۴ رقم آخر کد ملی تغییر می‌کند.

تسهیلات کلینیک دندانپزشکی امام محمد باقر اصفهان برای کاربران راننده اسنپ

مقاله قبلی

آموزش گام‌به‌گام اپلیکیشن جدید کاربران موتورسوار اسنپ‌باکس

مقاله بعدی

629
نظرتان را بگویید

avatar
سيد غلامرضا ميرحسيني
مهمان
سيد غلامرضا ميرحسيني

سلام برای من پیام که سهمیه سوخت واریز شد ولی هیچ اعتباری به کارت من اضافه نشده واز طریق سامانه سماس هم کنترل کردم هیچ مبلغی اضافه نشده لطفا جواب بدید.

سپهدار اسکندرپور
مهمان
سپهدار اسکندرپور

سلام متاسفانه سهمیه اعتبار بنزین در تاریخ جدید برای من واریز نشده است . دلیلش چیست؟

حسن
مهمان
حسن

سلام امکانش هست مقدارسهمیه واریزی بامقدارپیمایش انجام شده مغایرت داشته باشد؟چون مقدارواریزی بنده کمترازمقدارپیمایش صورت گرفته به نظرمی رسد

سجاد کریمی
مهمان
سجاد کریمی

سلام من ماشینم تک سوز ؟وهرروز بیش از ۱۰۰کیلومتر پیمایش دارم ؟اما هنوز هیچ سهمیه سوختی برا من واریز نشود؟که یک سری هم پیام برام اومدکه شما۲۰هزارتومان سهمیه قرار واریزبش ولی نشود

رضا شاهدی
مهمان
رضا شاهدی

سلام تو خدا واریز کنید هر چند که به صرفه نیست فقط پیام میاد پیمایش شما این دو روز چند کیلومتر شده اما از سهمیه خبری نیست یک ماه بیشتره که همش داریم ازاد میزنیم هر چی کار میکنیم خرج ماشین وبنزینه پارسال قبل عید اسنپ با من تماس گرفت که ماشینتو گاز سوز کن از دم قسط ثبت نام کردم خبری نشد یک سال گذشته پیگیری کردم از طریق اسنپ میگن ما خبر نداریم واقعا سر کارم گذاشتن خیلی حرف دارم نمیخوام سرتان را درد بیام اما راننده فعال نباید این همه دقدقه داشته باشه

رضا
مهمان
رضا

سلام چرا از ابان ماه تا امروز من بالای ۵ هزارتا کار کردم هنوز ریالی بنزین برای من واریز نشده این چه وضعیه حق راننده والا خوردن نداره

علی
مهمان
علی

توسامانه هم نیست واریز این ماه چقدر اذیت میکنین ازجیب مردم چرا برمیدارید

علی
مهمان
علی

سلام پس چرا نریختن

1 50 51 52