روشن نشدن خودرو

۵ دلیل روشن نشدن خودرو در هوای سرد و نحوه روشن کردن آن

با سرد شدن هوا یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که کاربران راننده صبح‌ها با آن مواجه می‌شوند، روشن نشدن خودرو است! این مشکل بیشتر برای کاربرانی رخ می‌دهد که پارکینگ اختصاصی ندارند و ناچار هستند، خودروی خود را بیرون از منزل یا در فضای باز پارک کنند.

در این مقاله به ۵ دلیل متداول روشن نشدن خودرو در هوای سرد می‌پردازیم و سپس بررسی خواهیم که کرد که برای هر مورد چه راه‌حلی وجود دارد. همراه ما باشید!

همچنین اگر خودروی شما مشکل فنی دارد، می‌توانید با مراجعه به صفحه خدمات خودرویی باشگاه رانندگان، از تسهیلات ویژه اسنپی برای تعمیر یا خرید قطعات خودرو بهره‌مند شوید.


۱. باتری خوابیده است

واکنش شیمیایی که داخل باتری خودرو انجام می‌شود، وظیفه تولید و ذخیره انرژی الکتریکی را دارد. هوای سرد، سرعت انجام این واکنش را به شدت کاهش می‌دهد و این امر سبب آن می‌شود که باتری کارایی خود را از دست دهد و قدرت روشن کردن موتور را نداشته باشد.

اگر هنگامی که استارت می‌زنید چراغ‌های خودرو روشن نمی‌شوند یا صدای ناله‌ای ضعیف می‌شنوید، ایراد از باتری است. در این حالت باتری کارآمدی خود را از دست داده یا به اصطلاح خوابیده است. معمولا باتری‌هایی که بیش از ۳ سال از عمرشان می‌گذرد، دچار این مشکل می‌شوند.

راه‌حل

ابتدا رادیو، پخش‌کننده موسیقی، بخاری و چراغ‌های خود را خاموش کنید. سپس کلاچ را نگه دارید و چندبار استارت بزنید.

اگر این روش تاثیرگذار نبود، از روش «باتری به باتری» استفاده کنید. لازم به ذکر است انجام این روش نیاز به رعایت نکات ایمنی است و توصیه ما به شما کابران عزیز، تماس با امداد خودرو است.

اگر پارکینگ ندارید، از کاورهای گرم یا پتو برای پوشاندن خودرو استفاده کنید، هرگز پتو را مستقیم روی موتور قرار ندهید.


۲. ناکارآمدی دینام

وظیفه شارژ کردن باتری در هنگام کارکردن موتور برعهده دینام است. اگر باتری خودروی شما تازه است، اما روزهای سرد خودروی شما روشن نمی‌شود، احتمالا دینام خودرو مشکل پیدا کرده است.

راه‌حل

تعمیر یا تعویض دینام یک موضوع تخصصی است و بهتر است توسط یک مکانیک مطمئن انجام شود. بنابراین در این شرایط از امداد خودرو کمک بگیرید.


۳. آب وارد سیستم سوخت شده است

به‌طور کلی با گذشت زمان مقداری آب وارد سیستم سوخت خودرو از جمله شلنگ‌های بنزین می‌شود. در شب‌هایی که هوا سرد است، آب موجود در این شلنگ‌ها یخ می‌زند و سبب مسدود شدن شلنگ‌ها می‌شود. بنابراین سوخت به موتور نمی‌رسد و خودرو روشن نمی‌شود.

راه‌حل

در این شرایط اضافه کردن برخی افزودنی‌های حاوی الکل می‌تواند مشکل آب‌رفتگی شلنگ‌ها را برطرف کند. راهکار دیگر این است که به یک مکانیک مراجعه کنید تا سیستم سوخت خودرو را شت‌وشو دهد.

برای جلوگیری از آب‌رفتگی سیستم سوخت، بهترین کار این است که همیشه باک خودرو را نزدیک به پُر نگه دارید. به این ترتیب جایی برای جمع‌شدگی آب باقی نمی‌ماند.


۴. روغن موتور نامناسب

اگر هنگام استارت زدن، موتور روشن نمی‌شود و مطمئن هستید که باتری خودرو سالم است، احتمالا مشکل از روغن موتور است. روغن موتوری که تهیه می‌کنید، باید مناسب هوای سرد باشد در غیر این صورت ممکن است، خودروی شما روشن نشود.

راه‌حل

برای شناخت بهترین روغن موتور مناسب برای خودرو شما به دفترچه راهنما خودرو مراجعه کنید. ویسکوزیته یا گران‌روی روغن‌موتور مهم‌ترین عاملی است که باید به آن دقت کنید. اگر روغن موتور دارای ویسکوزیته مناسبی در هوای سرد نباشد، خودرو روشن نمی‌شود.


۵. یخ زدن کاربراتور

بیشتر خودروهای کنونی با سیستم انژکتوری کار می‌کنند. اما اگر طراحی خودروی شما به بیش از دو دهه قبل باز می‌گردد، احتمالا کابراتور دارد. اگر کاربراتور شکسته یا فرسوده باشد یا سرشلنگ‌های آن با یخ مسدود شده باشند، موتور روشن نخواهد شد.

راه‌حل

کلاچ را فشار دهید و با پای دیگر به آرامی پدال گاز را بفشارید تا موتور روشن شود.

guest
30 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
محمداکبری
محمداکبری
7 مهر 1400 19:43

بسیاراموزنده بودالبته ضدیخ فراموش نشود.

اردشیر دوستی
اردشیر دوستی
8 شهریور 1400 22:31

جشم ممنون در مورد فنی خودرو بیشتر برنامه ریزی شود

محمد
محمد
1 شهریور 1400 06:57

عالی بود ممنون از اسنپ

فریدون
فریدون
26 مرداد 1400 10:06

خوب

عبدالله،حلوایی پور
عبدالله،حلوایی پور
25 مرداد 1400 19:30

خیلی خوب

سیدمهدی میرهاشمی
سیدمهدی میرهاشمی
10 مرداد 1400 16:05

استفاده ازضدیخ وروغن برای یخ نزدن

حبیب اله مظاهری
حبیب اله مظاهری
6 مرداد 1400 13:07

مفید بود

1 3 4 5
30
0
لطفا دیدگاه خود را ثبت کنیدx
()
x